Dovolím si představit vám tyto hodinky. Není to jednorázová recenze, ale dlouhodobější test a praktické zkušenosti od září 2016 do ledna 2017. Ale nejdřív, jak to celé začalo.
Prolog
Záměr: Co mne přivedlo, po 7 letech strávených ve společnosti mechanických hodinek, k hodinkám quartz? Celý život provozuji outdoorové aktivity – v současnosti zbyla turistika na motocyklu zaměřená částečně na offroad a méně civilizované části Evropy, lyžování, občas vodáctví, turistika v obytné dodávce a v posledních letech bohužel sporadicky, ale k mému životu stále patřící letectví. Kdysi, začátkem 90. let, když mne létání živilo a celkem slušně jsem létal i soutěže, jsem si nechal poslat z Austrálie hodinky Avocet Vertech Pilot, vybavené tlakovým senzorem, které jsem při létání i jiných aktivitách využíval. V poslední době jsem začal uvažovat o podobných hodinkách, vybavených tlakovým senzorem, kompasem a z důvodu jistého komfortu i solárním napájením a seřizováním pomocí radiového signálu.
Výběr: Jako první mne napadla značka Casio a něco z řady G-Shock. Bohužel jsem záhy zjistil, že géčka, která by připadala v úvahu, jsou na mne velká. Vadila zejména výška, díky které bych měl problém dostat hodinky pohodlně do některých rukávů a hodinky mi navíc neseděly. Zamáčkl jsem slzu a hledal dál. Díky serveru Chronomag jsem dostal tip na řadu Pro Trek a protože jsem chtěl mechanické ručičky, na model PRW-6000. Ten mne zaujal a vydal jsem se do obchodu, kde Pro Treky měli. Seděly mi, líbily se mi, ale zjistil jsem, že existuje novější verze PRW-6100. Něco jsem si o ní přečetl a bylo rozhodnuto, budou to PRW-6100.
Koupě: Protože v obchodu měli jen verzi s modrými doplňky, poprosil jsem, aby objednali i červené. Byl jsem sice rozhodnut pro modré, které se mi líbily a byly méně tuctové, ale co kdyby… Když přišly, jel jsem tam a nastal problém. Oboje byly pěkné, střídal jsem je na ruce, váhal jsem, prodavačky už ze mne měly legraci. Nakonec vyhrála modrá verze, líbila se mi tmavě šedým řemínkem přiléhajícím k černému pouzdru, elegantní, až zářivou, modrou barvou a díky inverznímu displeji i opticky jednodušším ciferníkem. Přišly mi elegantní a univerzálněji použitelné, od sportu až k více formálním příležitostem. A tak jsem je koupil, i přes 2 věci, ve kterých za červenými zaostávaly. První byl méně čitelný a za určitého světla až téměř nečitelný inverzní displej. Druhou byla tmavší, méně výrazná modrá barva na sekundové a „mode“ ručce, díky čemuž se jejich poloha v určitých podmínkách hůř určovala.
Jedu domů, koukám na Fortisy Mars 500 a jejich jasně oranžové ručky i indexy a začalo mi to vrtat hlavou. „Ty přece nepotřebuješ univerzální hodinky, těch máš dost, potřebuješ hodinky pro volnočasové a outdoor aktivity.“ Dupl jsem na brzdu, otočka a letím do obchodu. Personál byl naštěstí vstřícný a hodinky mi ochotně vyměnil. A tak jsem domů, již definitivně, odjížděl s černými Pro Treky PRW-6100Y-1ER, s černým řemínkem a červenými doplňky…
Obsah balení
Sotva jsem přijel domů, hodinky jsem vybalil. Vnější krabička je z tuhého kartonu, pro mne nelogicky potištěném, protože když krabička stojí „správně“, otvírá se na straně. Když ji postavím víkem nahoru a otevřu, objeví se mezipřihrádka s podrobným manuálem v pěti světových jazycích – GB, D, FR, IT a ESP, snad prominete zkratky. Manuál je miniaturní, napsaný malými bleškami a byl jsem rád, že česká mutace je přiložena jako extra sešit formátu A5. Když jsem odklopil přihrádku, objevila se druhá, tentokrát dřevěná krabička. Po vyjmutí jsem chvilku přemýšlel, kudy do ní, slícování stěn je hodinářsky přesné a víčko jsem poznal jen podle potisku. Víčko je osazené, díky čemuž sedí na krabičce naprosto perfektně, se zavřenýma očima jsem nebyl schopen po hmatu určit, která strana je odnímatelná. Pod ním už se objeví hodinky a musím přiznat menší zklamání z toho, že jsou vsazeny do „lůžka“ z poměrně měkkého papíru s potiskem. No nic, v krabičce hodinky nosit nebudu. V útrobách se skrývalo i několik dokumentů týkajících se záruky nebo letáček oznamující, že hodinky jsou vybaveny Triple Senzorem.
Český návod byl přiložen zvlášť, sešitek formátu A5, 39 stran. Zjistil jsem, že jde o příručku ke staršímu modelu PRW-6000, ale měl jsem načteno, že v obsluze by se modely neměly lišit, kromě korunky. Jsem příručkář, čtu je, studuji, dokonce jsem příručky k letadlům sám vytvářel. Z téhle mne ale po chvíli začala bolet hlava a bylo jasné, že to bude na déle. Pozitivní bylo, že obsahovala vše co cizojazyčná verze, včetně obrázků a když se všechno naučím, bude to opravdu vše, co hodinky umí…
První dojmy
Pojďme k hodinkám. V krabičce vypadají trochu menší, ale po vyjmutí jsou to VELKÉ hodiny, i když jasně že ne jako géčka. Zejména ciferník mne překvapil, změřil jsem průměr sklíčka a s 37 mm je to jeden z mých největších ciferníků. Hodinky jsou výborně zpracované, samozřejmě nejde o vysokou hodinařinu, pod lupou jsou na plastových dílech vidět dělící roviny formy, ale v reálu si jich nevšimnete. Hodinky jsou matné, černé, řemínek také. Ten je mimochodem kaučukový, z vnitřní strany vyztužený karbonovými vlákny, což připomíná i nápis na jedné straně, přičemž na druhé je vystouplým fontem napsáno PRO TREK. Spona je matně saténová a v tomhle odstínu je to jediný díl hodinek. Obávám se, že se časem poškrábe i při tak nevinných činnostech jako je ruka odložená na psací stůl se skleněnou deskou.
Sklo je minerální, což je u outdoorových hodinek dobře (snáze se poškrábe, hůře praská), bez antireflexu, který bych naopak přivítal. Ale u Casia na to mysleli a ciferník, ručičky a displej jsou natolik čitelné, že jsem nenašel úhel a světlo, kdy bych na první pohled nepřečetl nějaký údaj. Vlastně našel – když jsem zavřel jedno oko a nechal odrazit prudké slunce přímo do displeje. 🙂 Jinak je to ale nejčitelnější ciferník, který mám a to je příjemné zjištění. Sklo je zapuštěné pod úroveň lunety, na které jsou zkratky měst, takže by se nemělo při položení na rovnou plochu poškrábat, ale kdo by tak odkládal hodinky. V mnoha případech ale k poškrábání dojít může, zapuštění je nepatrné, uvidíme.
Nezkoumal jsem materiál, ale červené doplňky pouzdra vypadají opravdu jako kovové, metalíza září, ne ale kýčovitě. Červené ručičky metalické nejsou, jsou ale výrazné, v tom modrá verze zaostává. Zespodu jsou na dýnku obvyklé informace a výrobní číslo, řemínek je zespodu lehce zvlněný a jak později zjistím, ruka se pod ním nepotí a celodenní nošení je příjemné. Dírky jsou nahusto a lze najít ideální utažení. Na rozdíl od kůže, kterou mám na většině hodinek, může být tenhle řemínek volnější, ale hodinky se přesto na ruce neotáčejí. Hodinky jsou poměrně ploché, naměřil jsem cca 12,5 mm a zkouška potvrdila, že se vejdou pod většinu rukávů včetně motorkářské či lyžařské bundy a přes to i rukavice.
Po obvodu pouzdra jsou ovládací prvky, jejichž funkce je upřesněna červenými nápisy u okraje sklíčka. Písmena jsou tak malá, že je s brýlemi na dálku nepřečtu, ale tolik tlačítek to zase není, abych si je nepamatoval. Na pozici 2 je tlačítko pro přechod do režimu kompasu, na pozici 4 do výškoměru, na pozici 8 je tlačítko „MODE“, jehož opakovaným stiskem se mění další funkční režimy, signalizující červená ručka na pozici 10. Na desítce je tlačítko „DISPLAY“, kterým se přepínají údaje na displeji v režimu času. Na pozici 6 je nenápadné tlačítko pro osvětlení ciferníku. Na devítce je Triple Senzor a na trojce obligátní korunka, ovšem elektronická a u modelu 6100 šroubovací. K ovládacím prvkům se ještě vrátím. Nakonec luminiscence – zkoušel jsem nasvícení přímým sluncem i jinými zdroji, slunce pochopitelně vede a ručky i bílé indexy fakt hodně svítí. Největší záře po pár minutách zeslábne, ale pak se drží hodně dlouho a jak si oči zvykají na tmu, hodinky jsou čitelné skoro celou noc.
V dalším díle se blíže podíváme na funkce hodinek Casio Pro Trek PRW-6100Y-1ER.
Autor recenze i fotografií: Ivan Lelák
1. díl – Seznámení s hodinkami Casio Pro Trek PRW-6100
2. díl – Ergonomie, ovládání a seřízení
27. Dub 2017 | Článek přečten: 10 260 x
Casio, Recenze, Seriál, Vaše hodinky, Značky hodinek