Dovolte mi na začátku jednoduchou otázku: Jaký materiál Vás napadne, se řekne hi-tech kov s mimořádnými vlastnostmi a aplikacemi zejména v letectví a kosmonautice? Předpokládám, že titan napadl většinu z vás.
Právě z tohoto materiálu je vyrobeno pouzdro a tah (kovový náramek) hodinek Traser 6506. Pravděpodobně bychom pro hodinky s primárním nasazením ve vojenství nenašli vhodnější materiál.
Proč je vlastně titan tak zajímavým materiálem pro vojenské hodinky? Výhod je celá řada, vzpomeňme jen ty, které jsou pro hodinky nejpodstatnější: při poloviční hmotnosti stejné mechanické vlastnosti jako nerezová ocel, matný povrch, který není zdrojem odlesků, antialergičnost, atd.
Průměru 43mm se u tohoto klasického kruhového pouzdra nemusí bát ani jedinci s útlejším zápěstím. Díky široké lunetě, která hodinky opticky zmenšuje, vypadají hodinky dobře i na menší ruce. Spíše menší celková výška hodinek 11mm činí tyto hodinky velmi pohodlnými a umožňuje snadné vklouznutí pod oděv.
Pro zajištění vodotěsnosti je korunka šroubovací. Po vyšroubování a povytažení do první polohy je možno nastavit datum bez toho abychom ovlivnili nastavení času. Ve druhé poloze dojde k zastavení sekundové ručky, což činí přesné nastavení času jednodušší. Po stranách je korunka chráněna výstupky, jejichž účelem je ochránit ji před nechtěnými nárazy.
Jednosměrně otočná luneta cejchována minutovou stupnicí umožňuje nositeli hodinek počítat do 60 jakékoliv informace nebo může plnit funkci stopek tak, že se na začátku měřeného intervalu nastaví nula na pozici minutové ručky. Potom můžeme pohodlně stopovat až hodinové časové úseky. O čitelnost lunety i za špatných světelných podmínek nebo úplné tmy se stará tritiová kapsle umístněná v pozici 0 minut. Luneta je po obvodu vroubkovaná a navíc má ještě shora v místě každého pětiminutového indexu vybrání pro prsty. Její obsluha je tedy příjemná a kterákoliv z jejích 60ti poloh je snadno dosažitelná. Aretace v jednotlivých polohách je jistá a přesná.
Na číselníku najdeme zdvojené hodinové indexy, aby i v bojové vřavě bylo možno bez přemýšlení odečíst čas ve správném formátu 12 či 24 hodin. Označení hodin ve tvaru 24 je provedeno menším a tenčím písmem, takže navzdory mnoha informacím zůstává číselník stále přehledný.
Po obvodě číselníku najdeme minutové indexy, přičemž ty pětiminutové jsou osazeny luminiscenční kapslí s tritiovou náplní (podrobné informace o technologii H3 najdete zde: http://www.hodinkytraser.cz/technologie-trigalight/). Jedenáct indexů svítí zeleně, ten dvanáctý (na pozici 12 hodin) svítí oranžově, což usnadňuje lepší orientaci v tom, kde se která hodina nachází.
Dvě různě dlouhé luminiscenční trubičky najdeme i v hodinové a minutové ručce. Pozici sekundovky ve tmě indikuje opět krátká luminiscenční trubička na jejím konci. Všechny tři se navzájem liší délkou natolik, že se nepletou ve dne ani za tmy.
O pohyb ruček po ciferníku a změnu data se stará quartzový strojek. Vývojáři v Traseru vybrali spolehlivý a odolný švýcarský kalibr Ronda 715 (podrobné info o strojku zde). Tento strojek má sníženou spotřebu, takže by se měla životnost baterie pohybovat okolo 60ti měsíců.
Když už výrobce použil hi-tech materiál na pouzdro, je dalším logickým krokem použití nejtvrdšího možného materiálu skla, kterým je safír. Tento minerál má v mohsově stupnici tvrdosti číslo 9, stejně jako korund a tvrdší už je pouze diamant.
Při koupi hodinek Traser 6506 můžeme vybírat z bohatého příslušenství. Široká nabídka pásků nám umožňuje nejen přizpůsobit se prostředí, ve kterém se pohybujeme, ale také měnit vzhled hodinek, aby majiteli nezevšedněly. Titanový tah je nutností (byla by škoda ignorovat náramek barevně i materiálově shodný a hodící se do jakéhokoliv prostředí), potápěčům by se mohl hodit silikonový nebo kaučukový pásek, v polních podmínkách přijde vhod nylonový natostrap, zatímco na formální příležitosti (například přehlídky) je optimální volbou kožený řemen.
Kromě zajímavého materiálu hodinky disponují také výjimečným způsobem luminiscence, která je naprosto nezávislá na tzv. nasvícení a její intenzita neklesá s dobou strávenou ve tmě, jak jsme u běžné luminiscence zvyklí (podrobné informace o technologii H3 najdete zde: http://www.hodinkytraser.cz/technologie-trigalight/).
Traser 6506 je tedy dobrou volbou, pokud hledáte velmi odolné hodinky, které se nebudete vzít do terénu. Při jejich výrobě se nešetřilo na luminiscenci, materiálu pouzdra, skla ani tahu, vývojáři nečinili kompromisy, ale zkrátka použili to nejlepší.
Technické parametry:
Průměr / výška pouzdra: 43mm / 11mm
Rozteč nožiček pro uchycení řemenů: 22mm
Hmotnost bez tahu: 50g
Hmotnost včetně titanového tahu: 100g
Materiál pouzdra a tahu: titan
Luneta: titanová, jednosměrně otočná
Luminiscence: Trigalight (tritium)
Sklíčko: ploché safírové
Vodotěsnost: 200m / 6600ft
Strojek: švýcarský quartzový kalibr Ronda 715
Cena (s titanovým tahem): 14.270 Kč (http://www.hodinkytraser.cz/traser-p-6506-commander-100-force/)
Závěrem bych chtěl poděkovat společnosti Helveti s.r.o. (eshop HodinkyTraser.cz), která hodinky na testování zapůjčila.
Autor: Vít Černý
26. května 2014 v 15:19
Pekna recenze! 🙂 k.
8. listopadu 2015 v 12:58
Jsou to nádherné hodinky, mám je měsíc a doslova jsem si je zamiloval
20. listopadu 2015 v 11:35
Děkujeme za komentář a vyjádření spokojenosti! 🙂