SEIKO, TISSOT a CERTINA zvoleny jako nejlepší potápky do 1.500 Euro

2. Říj 2022 | Článek přečten: 1 443 x

Certina, Seiko, Tissot, Výrobci hodinek, Značky hodinek

Více než 8 000 uživatelů webového portálu Watchtime.net vybíralo nejlepší potápěčské hodinky roku 2022. Konkurence byla silná, více než 40 modelů jednotlivých značek. Hlasovalo se v různých cenových kategoriích.

Vítěz v kategorii do 1.500 Euro: SEIKO Prospex Save the Ocean Special Edition

Hodinky Seiko SPB297J1 jsou novinkou z kolekce z kolekce Save the Ocean. Navazují na úspěch potápěčských modelů, jsou moderní předělávkou a poctou prvním potápěčským hodinkám Seiko 6217-8001 z roku 1965, známým také pod označením „62MAS“, od jejichž uvedení na trh uplynulo již více než 55 let.


Tato speciální edice je zařazena do kolekce Save the Ocean a věnována partnerství s Fabienem Cousteauem. Část zisku z prodeje hodinek bude věnována neziskovému centru známého oceánografa, zaměřujícího se na ochranu moří. Pověst Seiko jako spolehlivých a odolných potápěčských hodinek se utvářela v 60. a 70. letech 20. století, kdy si je vybrali dobrodruzi a výzkumníci na výpravy na severní a jižní pól. Dnes Seiko představuje moderní reinterpretace tří legendárních potápěčských hodinek z tohoto období, které čerpají svou designovou inspiraci z ledovců formující mořskou krajinu Arktidy a Antarktidy. Každý z nich má číselník, který evokuje jiný odstín ledovcového ledu – od sytě modré po bílou. Hodinky jsou nositelem přání, aby krásná antarktická krajina, která trpí negativními dopady globálního oteplování, vydržela navždy.

Model Seiko SPB297J1 se řadí mezi potápěčské hodinky, které se v nabídce Seiko těší oblibě a dlouhé tradici, a to především díky svým vlastnostem, prověřenému tvaru pouzdra, skvělému zpracování a v neposlední řadě také cenové dostupnosti. Hodinky jsou poháněny automatickým strojkem 6R35, který disponuje manuálním nátahem, rezervou chodu 70 hodin a hackingem (zastavením vteřinové ručky při nastavování času). Pouzdro hodinek i náramek (s možností mikroregulace na sponě) jsou vyrobené z nerezové oceli a chráněné speciálním tvrzeným povrchem, díky němuž vypadají hodinky i během nošení dlouho jako nové. Přehledný a dobře čitelný antracitový číselník s efektem slunečního brusu je chráněn klenutým safírovým sklíčkem s antireflexní vrstvou. Lepší čitelnost při zhoršených světelných podmínkách zajišťuje luminiscence použitá na ručky a indexy.


Hodinky s velikostí pouzdra 40,5 mm disponují otočnou lunetou s potápěčskou stupnicí pro odečet času stráveného pod vodou, šroubovací korunkou a dýnkem. Díky 200 m voděodolnosti jsou vhodnou volbou pro použití při šnorchlování a dalších vodních radovánkách.

Podrobné technické parametry a také další barevné varianty tohoto modelu naleznete ZDE.

Druhé místo v kategorii do 1.500 Euro: Tissot Seastar 2000 Professional Automatic

Pánské hodinky Tissot Seastar 2000 Professional Automatic T120.607.37.041.00 spadají do řady T-Sport Seastar. Tato modelová řada je určena především milovníkům vodních sportů a potápěčských hodinek.

Model Tissot T1206073704100 je poháněn automatickým strojkem Powermatic 80.111, jenž se pyšní až 80 hodinovou rezervou chodu, což je dvojnásobně vyšší, než je běžné u automatických strojků v této cenové kategorii. Osazen je 23 kameny a jeho 21 600 polokmitů za hodinu je možné pozorovat průhledným dýnkem. Vlásek setrvačky tohoto strojku je vyroben ze slitiny Nivachron, která je odolnější vůči magnetickému poli a teplotním změnám a má vliv na lepší přesnost hodinek. Strojek je „postaven“ na základě varianty ETA 2824. Firma Tissot se výrazně podílela na jeho vývoji, a díky tomu jej mohla do svých hodinek umístit vůbec jako první hodinářská firma na světě. Podtrhla tím svou nálepku výrazného inovátora v hodinářském průmyslu. 

Hodinky jsou vyrobeny v kombinaci ocelového pouzdra a pryžového řemínku. Pouzdro je vyvedeno v úpravě PVD černé barvy. Ciferník je chráněn safírovým sklem, jenž je vysoce odolné vůči poškrábání. Navíc je sklíčko opatřeno antireflexní vrstvou, která umožní bezproblémové odečítání času i na přímém slunci. Tento model se vyznačuje typickým designem potápěčských hodinek, samozřejmostí je tedy výborná čitelnost, luminiscence a jednosměrně otočná potápěčská luneta, která je vybavena keramickou vložkou. Na boční straně pouzdra pak najdeme heliový ventil. Hodinky splňují normu ISO 6425 pro potápěčské hodinky. Jejich voděodolnost 600 m je podpořena šroubovací korunkou a zaručuje odolnost při téměř jakémkoli styku s vodou, včetně hloubkového potápění. Na pozici 6 pak najdeme také ukazatel data.

Podrobné technické parametry a také další barevné varianty tohoto modelu naleznete ZDE

Třetí místo v kategorii do 1.500 Euro: Certina DS Action Diver

Automatické hodinky Certina DS Action Diver Powermatic 80 C032.607.11.051.00 si své majitele získávají především elegantním vzhledem a precizním zpracováním.

Hodinky Certina C032.607.11.051.00 patřící do modelové řady DS Action Automatic disponují ukazatelem data. Detailně propracovaný ciferník chrání safírové sklíčko s jednou antireflexní vrstvou, jež je odolné vůči poškrábání. Pouzdro hodinek je včetně tahu vyrobeno z ušlechtilé oceli. Díky potápěčské lunetě s keramickou vložkou tyto hodinky ještě více podtrhují svůj potápěčský styl. Vodotěsnost hodinek je 300 m a jsou tak vhodné k hlubinnému potápění. Velikost pouzdra je 43 mm, hodinky tak sednou na většinu pánských zápěstí.

Hodinky splňují přísnější normu ISO 6425, označují se diver’s. Tyto hodinky musí mít nejméně vodotěsnost 100 metrů, přičemž na hodinkách se musí testovat tlak 125 % deklarované hloubky (tedy hodinky těsné 200 m podle ISO 2281 jsou testovány jen na 200 m, potápěčské podle ISO 6425 se musí testovat na tlak 250 m) a sledují se i další vlastnosti. Například se testuje dekomprese, odolnost proti korozi, odolnost proti magnetickému ovlivnění, nárazu. Musí také mít obsahovat otočnou lunetu, se kterou lze pohybovat v jednom směru, musí mít aplikovanou luminiscenci a další.

Švýcarský strojek ETA Powermatic 80.611 Nivachron má 25 kamenných uložení a maximální rezervu chodu až 80 hodin. Frekvence stroje činí 3 Hz (21600 polokmitů za hodinu). Vlásek setrvačky tohoto strojku je vyroben ze slitiny Nivachron, která je odolnější vůči magnetickému poli i teplotním změnám a má vliv na lepší přesnost hodinek.

Jako všechny hodinky značky Certina jsou vybaveny unikátní DS technologií (Double Security system – dvojí zabezpečení), která zvyšuje odolnost, nárazuvzdornost a spolehlivost voděodolnosti hodinek (1. zesílené safírové sklo, 2. těsnění na hřídeli korunky, 3. dvojité těsnění na korunce, 4. speciální těsnění zadního víčka, 5. zesílené zadní víčko).

Podrobné technické parametry a také další barevné varianty tohoto modelu naleznete ZDE.

Pokud Vás zajímají i výsledky dalších kategorií, najdete je ZDE.

Za zmínku stojí, že kromě výše zmíněné kategorie do 1.500 Euro (kterou ovládli Japonci a Švýcaři), vyhrály všechny ostatní kategorie německé značky.

Text: Vít Černý

Fotografie: Helveti, Seiko, Tissot, Certina

Témata

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Napište komentář