Robustní buvolí řemen nejen do kokpitu letounu – RIOS Aviator

18. Zář 2022 | Článek přečten: 1 551 x

Co se nosí, Značky hodinek

Zdálo by se, že konstrukce kožených řemenů pro náramkové hodinky je pevně daná a tak nás může překvapit pouze typ kůže, barva a pokud není řemen lepený tak snad ještě způsob prošití. Řemen, který bude níže popsán, ovšem ze zavedených standardů vybočuje.

Tento řemen pochází z dílen německé společnosti RIOS, která vyrábí kožené produkty již od roku 1931 a hrdě se hlásí k tomu, že její výrobky jsou produktem ruční řemeslné výroby.

Jak  je patné z fotografií, jde o konstrukci řemenu, která není běžná. Nejde o novinku, tento systém vznikl už za války jako doplněk tzv. B Uhren (další info o těchto hodinkách naleznete ZDE). Řemen byl v duchu německé důslednosti popsán normou:

Na rozdíl od běžného koženého řemene, není možné tento zcela rozepnout. Delší část řemene se skládá ze dvou přiléhajících částí, mezi kterými se v rozepnutém stavu může posouvat trnová spona. To znamená, že se hodinky nasazují podobně jako ocelový náramek – rozepnuté se převlékají přes pěst.

Po navlečení na ruku se řemen na ruce pevně uchytí pomocí trnové spony (stejný systém, který známe u standardních řemenů).

Výhodou tohoto řešení je jednodušší obsluha a také jistota, že vám hodinky neupadnou při zapínání ani při otřesech letounu, nebo když budete mít ve vysokých výškách ruce zkřehlé zimou (nebo když budete rozespalí popř. mít upito). Šikovnější jedinci si možná dokonce budou schopni řemen zapnout i v rukavicích.

Trnouvá spona je v místě, kde dosedá trn (jazýček uprostřed) vybavena trubičkou, která se volně otáčí, což usnadňuje manipulaci s řemenem (viz modrá šipka na obrázku níže).

Nakonec se konec řemenu provlékne dvěma koženými a jedním ocelovým okem, které zajistí, aby řemen neplandal.

Konstrukce ale není jedinou zvláštností tohoto řemenu. Jak napovídá nápis  Büffel / Buffalo na rubové straně, byla k výrobě tohoto řemenu použita buvolí kůže. Kůže tohoto ušlechtilého obyvatele afrických savan je pro své jedinečné  vlastnosti velmi oblíbená. Buvolí kůže si i při větší tloušťce zachovává až neuvěřitelnou měkkost a poddajnost.

Velká pevnost a životnost tohoto materiálu odpovídá vlastnostem buvola: silný a vytrvalý. Toto až 900kg vážící zvíře s až 1m dlouhýmy rohy patří do takzvané „velké pětky“ nejnebezpečnějších zvířat Afriky. Společně s hrochem má na svědomí zřejmě nejvíce smrtelných nehod lovců a účastníků safari. Takto kvalitní měkká kůže se u buvola většinou získává z krku zvířete.

Kromě již zmíněných mechanických vlastností potěší buvolí kůže velmi zajímavou strukturou, která společně s kontrastním prošitím hrubou bílou nití tvoří velmi líbivý celek.

Samozřejmou součástí každého poctivého řemenu, který se hlásí k historii letectví, jsou nýty, které zajišťují dokonalou pevnost spojení kožených částí. Zatímco z čelní strany je hlava nýtů hladká, z rubové strany je hlavička nýtu opatřena drážkou pro plochý šroubovák.

Řemen RIOS Aviator je speciální řemen, který se jistě nebude hodit ke každým hodinkám a každému outfitu. Když se ale nasadí na vhodné hodinky, odmění svého majitele krásně zpracovaným produktem, který kombinuje kvalitní exotický materiál a poctivé řemeslné zpracování.

Přesné technické parametry řemenu a další dvě barevné varianty naleznete ZDE.

Závěrem bych chtěl poděkovat společnosti StrapShop, která řemen na testování zapůjčila.

Text a fotografie: Vít Černý

Témata

, , , , ,


Napište komentář