Recenze Alpina Horological Smartwatch

11. Lis 2019 | Článek přečten: 2 062 x

Alpina, Chytré hodinky, Recenze, Vaše hodinky

Značku Alpina bude většina lidí znát, je to výrobce s bohatou historií, málem však také oběť quartzové revoluce po roce 1970. Z bídy ji vytáhli až majitelé Frédérique Constant po roce 2000. Tento typ chytrých hodinek vyrábí Alpina ve spolupráci se společností MMT (Manufacture Modules Technologies Sàrl) a podle stejného mustru vyrábí podobné hodinky i například Mondaine či právě FC).

Hodinky Alpina s aplikací na telefonu

Výběr a vzhled hodinek

Rozhodl jsem se pořídit model s modrým ciferníkem a na kůži – to byla pro mě jasná volba, prostě láska na první pohled a všechno ostatní (funkce) jsem bral jako něco navíc, co třeba potěší a bude mě bavit.

Tělo hodinek je poměrně robustní, v průměru nějakých 44 mm (někde uvádí dokonce 44,5, těžko říct). Velikost je jedna z věcí, které jsem se obával, protože mám ruku kolem 17,5 – 18 cm některé hodinky kolem 44 mm mě svou velikostí uměly štvát. Naštěstí tady je to dle mého soudu ok. Nožičky jsou krátké a rychle zahýbají dolů, takže i na malé ruce sednou pěkně, i na první pohled tuhý řemínek se přizpůsobí rychle. Pouzdro je zpracované nádherně, střídají se leštěné plochy s matnými (kartáčovanými?) a nádherný modrý ciferník, kvůli kterému to vlastně všechno dělám, je kryt samozřejmě safírem s antireflexem. Dýnko hodinek je samozřejmě plné s typickým „alpiňáckým“ reliéfem. Signovaná korunka je poměrně bytelná, ale klame tělem, je to jen a pouze tlačítko. Uvnitř hodinek je quartzový strojek, napájený 3V baterií se schopností párování s telefonem, akcelerometrem a o tom už dále.

Na ciferníku bych se zastavil u „kolečka“ na pozici 6 se dvěma stupnicemi. Vnitřní (červená ručka) je klasika – datum, popřípadě ukazuje měsíc v režimu spánku. Vnější ručička má stupnici do sta a ukazuje procentuální vývoj splnění denního cíle – stanovený počet kroků. To mi samo o sobě přišlo zbytečné a stanovil jsem si, aby denní cíl odpovídal ujití 10 km. Pak na výletě jedním pohledem vidím, kolik zhruba mám za sebou. Ručky času a indexy mají luminiscenci, která příjemně překvapila – je zkrátka skvělá a vydrží bez problému celou noc!

Samotná chytristika

Teď už asi k tomu nejzajímavějšímu, co je největší zajímavostí celých hodinek – aplikace v telefonu. Dostupná pro Android i iOS. Zádrhel nastane už při prvním spuštění, návod prakticky nedostanete (jen pár slov na visačce) a v marketu jsou ke stažení aplikace dvě, MMT-365 a MotionX, přičemž návod vás nabádá ke stažení MotionX. Obě vypadají skoro stejně, s tím rozdílem, že MotionX je už asi rok a půl bez aktualizace a MMT-365 dostává pravidelné updaty a vylepšení. Fungují obě, zvolil jsem ale první, aktuální variantu.

Párování probíhá zmáčknutím tlačítka na korunce a je dílem okamžiku. Už se mi i stalo, že se nepodařilo hodinky připojit a musel jsem restartovat telefon, ale je to výjimečné. Do aplikace zadáte pár údajů o sobě – výšku, váhu, věk… A používáte.

Hodinky mají dva módy – aktivitu a spánek. V aktivitě počítá kroky a dle toho dopočítává ušlou vzdálenost, spálené kalorie, jak dlouho jste byli aktivní apod. Data zanáší do různých grafů. Krokoměr funguje nad očekávání přesně a lze kalibrovat přesnost výpočtu uražené vzdálenosti, kdy porovnáte vzdálenost od hodinek s realitou, upravíte a hodinky si to pamatují pro příště. Dále můžete využívat hodinky jako teploměr (ukáží teplotu ručičkami, ale nesmí být zrovna na ruce, jinak je teplota zkreslená), můžete si nechat zobrazit druhé zvolené časové pásmo, nebo si nechat měřit nějakou zvolenou aktivitu (obyčejně stopky, nebo s dodatkem běh, chůze apod….). Můžete si také nastavit, aby začaly hodinky prudit po nějakém období neaktivity, ale to by mě otravovalo, takže jsem to ani nezkoušel.

Kvalita spánku

Podržením korunky na tři vteřiny přepnete hodinky do režimu spánku. Umí pak zřejmě sledováním pohybů rozpoznat hluboký a mělký spánek. K dispozici je i budík, který nastavíte do určitého časového okna a hodinky by měly vybrat chvíli, která bude vhodná k probuzení. Hodinky pípají docela hlasitě, a to minutu, nicméně – se mnou to ani nehnulo 🙂 Ale já jsem extrémní spáč a věřím, že na 90% populace to bude platit a pak to bude skvělá funkce.

Závěrečné hodnocení

Pokusím se to nějak shrnout. Jsem spokojen. Vzhledově není co vytknout, vypadají skvěle a i celkový „pocit“ je skvělý – máte pocit, že držíte hodnotný kus hodinek. A i u okolí získávají pozornost, jakkoli to není mým cílem. Pokud hledáte quartz hodinky s nějakými extra funkcemi, skvělá volba. Nemusíte nabíjet (baterie prý vydrží dva roky), o nic se starat (čas se seřídí vždy automaticky podle mobilu). Pokud fitness náramek, nebo vyloženě sporttester, jsou tu jiní kandidáti. Potíž může být cena, které je u nás vyšší – 30 000 Kč. Za model na oceli dokonce 32 000 Kč. Je tu zároveň velký prostor pro vyladění chybiček ve stávající aplikaci a určitě i potenciál nových funkcí do dalších generací.

Doufám, že to i přes mrzkou slohovou úroveň bylo pro někoho zajímavé a případné dotazy rád zodpovím 🙂

Autor: Honza Ullrich alias Allo (forum.chronomag)

Za recenzi a fotky Honzovi moc děkujeme! Pokud byste i vy měli zájem sepsat krátkou recenzi svých hodinek, velmi rádi ji zde umístíme.

Témata

, , , , , , , , , , ,


Napište komentář