Obnovitelné zdroje pohánějící hodinky: světlo

21. Pro 2015 | Článek přečten: 20 938 x

Casio, Citizen, Seiko, Seriál, Solární hodinky

Proč nevyužít k pohonu hodinek místo klasické baterie obnovitelný přírodní zdroj? Tuto otázku si jistě položili inženýři v nejedné hodinářské firmě. Obnovitelným zdrojem, který by dokázal udržet hodinky v chodu delší čas a v podstatě bez dodatečných finančních nákladů, se logicky stalo světlo. Pokrok se naštěstí nezastavil a tak si v současné době můžeme vybírat z mnoha modelů poháněných pomocí světelné energie. Nejdále se ve vývoji, použití a dostupnosti této technologie dostaly 3 japonské firmy.

Citizen a jeho Eco-drive

Citizen Crystron Solar Cell - první solární hodinky

Citizen Crystron Solar Cell – první solární hodinky

Citizen vyrobil první prototyp hodinek se solárním napájením v roce 1974 a o dva roky později přišly na trh historicky první sériově vyráběné hodinky napájené světlem – Citizen Crystron Solar Cell. Tyto hodinky nebyly zdaleka tak vyspělé jako dnešní modely, neboť dobíjitelná baterie, která má uchovávat energii pro pohon hodinek v době, kdy nejsou vystaveny světlu, byla velmi slabá a z dnešního hlediska technologicky zastaralá.

Tato technologie se nezdála zprvu vůbec výhodná, protože životnost těchto hodinek byla kratší než hodinek na klasický bateriový pohon. Nicméně vývoj šel dál a inženýři dokázali zdokonalit jak dobíjitelné baterie, tak solární články, které dokázaly využít kromě slunečního i umělé světlo k přeměně na elektrickou energii. Svůj solární pohon Citizen nazývá Eco-Drive.

Nejpoužívanější princip solárního pohonu - solární článek je pod číselníkem

Nejpoužívanější princip solárního pohonu – solární článek je pod číselníkem

V roce 1995 plně nabitá lithiová baterie dokázala udržet hodinky v chodu minimálně 6 měsíců bez vystavení světlu a současné modely garantují totéž.

Solární článek se zpravidla umísťuje pod číselník, ale Citizen přišel ještě s alternativním a poměrně elegantním řešením – solární kroužek kolem číselníku.

Firma Citizen nabídla i další zajímavou funkcí týkající se solárního pohonu – indikátor intenzity světla, který měří intenzitu světla dopadajícího na hodinky, a tím potenciální sílu dobíjení.

Citizen umí využít kroužek kolem číselníku jako solární článek

Citizen umí využít kroužek kolem číselníku jako solární článek

Seiko Solar

Seiko používá označení Solar pro své světlem poháněné modely. Princip nabíjení je v podstatě stejný jako u Eco-drive. Příjemné je, že Seiko nabízí řadu svých solárních modelů za přijatelné ceny, takže tento druh pohonu si může dovolit téměř kdokoliv.

Cenově dostupné solární hodinky Seiko SNE095P1

Cenově dostupné solární hodinky Seiko SNE095P1

Casio Tough Solar

Také firma Casio vyrábí principiálně stejné solární hodinky jako předchozí dvě společnosti. Průměrná doba chodu strojku s plně nabitou baterií je 6 měsíců a solární článek dokáže využívat i umělé světlo. Kromě toho u některých modelů používá Casio tzv. SLEEP mód, který pokud nejsou hodinky po určitou dobu vystaveny světlu, vypíná displej a šetří tak energii.

Casio - Tough Solar

Casio svůj solární pohon nazvalo Tough Solar a vybavilo jím i superodolné sportovní hodinky Casio G-Shock.

Evropští výrobci

Nicméně i v Evropě se najde pár výrobců, kteří využívají pro pohon svých hodinek světlo. Mezi tyto firmy patří například švýcarský Tissot a německý Junghans. Bohužel oproti japonské konkurenci je jejich nabídka zatím značně omezená a zaměřuje se spíše na dražší modely.

Jak poznat, že baterie je málo nabitá?

Někdy se může stát, že sekundová ručička skáče nikoliv po 1 sekundě, ale v dvousekundových intervalech, protože v dobíjetelné baterii už je málo energie nebo se hodinky zastaví úplně z důvodu vybití této baterie. V těchto případech je náprava jednoduchá – vystavit je zdroji světla a hodinky by měly začít znovu jít.

Jak předejít zastavení hodinek? Například Seiko uvádí, že stačí vystavit hodinky světlu na 5-6 hodin každý měsíc.

Citizen - indikátor intezity světla

Hodinky se mohou rychleji vybít i díky nedostatku světla, které na ně dopadá. Citizen proto přišel s indikátorem intenzity světla.

Výhody a nevýhody solárního pohonu

Určitá nevýhoda může být o něco vyšší pořizovací cena v porovnání se srovnatelnými hodinkami vybavenými klasickou baterií. Nicméně 2 hlavní důvody, proč si vybrat hodinky se solárním pohonem jsou:

Bezúdržbovost – výrobci a prodejci často uvádí, že klasická baterie má v hodinkách životnost 2-3 roky. Solární pohon jde dál. Je schopen dodávat energii hodinkám třeba 10 i více let. Odpadává tak investice do nových baterií a následné kontroly vodotěsnosti.

Ekologičnost – tento důvod rovněž může hrát roli, protože solární hodinky šetří zdroje naší planety. Vezměme modelový příklad: milion lidí se rozhodne koupit si místo klasických bateriových hodinky solární. Každý z nich je bude v průměru nosit 10 let. Za tu dobu při intervalu výměny baterie 2 roky bychom potřebovali 5 milionů klasických bateriíí. Solární hodinky mají dobíjetelnou baterii, která se měnit nebude, takže by stačil 1 milion dobíjitelných baterií na 10 let. Z toho vyplývá úspora 4 miliony klasických baterií.

Text: Vladimír Jelínek

Zaujal vás článek a hodinky?
Navštivte náš eshop s hodinkami Helveti.cz.

Zdroje:
http://www.tissotwatches.com/products/tissot-t-touch-expert-solar/T0914204605101.html
http://www.junghans.de/en.html
http://www.citizenwatch.com/en-us/eco-drive-technologies/eco-drive-how-it-works/
http://www.citizenwatch.com/en-us/files/2015/05/1.gif
http://www.seikowatches.com/support/faq/solar_2.html
http://www.seikowatches.com/support/faq/solar_3.html
http://www.helveti.cz/seiko-sne095p1
http://support.casio.com/en/support/faqlist.php?cid=009001001

Témata

, , , , , ,


3 reakcí na “Obnovitelné zdroje pohánějící hodinky: světlo”

  1. jaroslav napsal:

    mám solárne hodinky casio v lete pohoda ale v zime su každu chvilu vybité…

    Reagovat

    • Nosime-hodinky.cz napsal:

      Dobrý den,
      hodinky se nejvíce nabíjí ze sluníčka, takže je musíte nějakému vystavit. V zimě je slunce méně a často nosíme hodinky pod rukávem. Z průmyslového světla se hodinky nabíjejí mnohem méně (některé dokonce vůbec).

      Reagovat

  2. DrMilan napsal:

    hodinky na péro ještě nebyly překonány

    Reagovat

Napište komentář