Magnetičtí „nepřátelé“ hodinek

30. Čvn 2018 | Článek přečten: 4 123 x

IWC Schaffhausen, O hodinkách, Tissot

Zvyšování odolnosti hodinek vůči magnetickému poli bylo velkým tématem výrobců v době zhruba před sto lety. Pokud jste o tomto fenoménu dosud neslyšeli, pak vězte, že zmagnetování hodinek se projevuje jejich výraznou nepřesností. Jedním z průkopníků v boji proti působení magnetického pole se stala značka Tissot, která v roce 1929 představila model Antimagnetique – hodinky odolné proti zmagnetování díky použití nových materiálů (například na věnec oscilátoru). Pojďme se blíže podívat na dnešní předměty a přístroje, které mohou hodinky zmagnetizovat.Antimagnetické? Dnes běžná věc!

Na začátku jen krátce shrnu, jak jsou moderní hodinky odolné vůči magnetickému poli… Díky dnes běžně používaným materiálům dosahují současné hodinky odolnosti proti magnetickému poli o intenzitě 4800 A/m (tedy hodnotě magnetické indukce 60 Gauss). To je také minimální hranice, kterou musí hodinky splňovat pro dosažení normy ISO 764 (případně německé DIN 8309), aby směly být označovány jako antimagnetické. Totéž platí například pro potápěčskou normu ISO 6425, která kromě jiných vlastností vyžaduje i antimagnetismus. Proto se údaj o antimagnetičnosti hodinek na číselnících již v podstatě nevyskytuje – nejedná se totiž o nijak výjimečnou vlastnost. Samozřejmě existují i modely, které jsou vůči magnetickému poli výrazně odolnější. Ty se pak takovou informací na číselníku náležitě pochlubí! Rekordmanem jsou hodinky IWC Ingenieur Calibre 37590 s udávanou odolností 500 000 A/m, testované v přístroji magnetické rezonance až do hodnoty 3,7 milionu A/m. Jeho výroba s sebou však nesla mnohé technické problémy, a tak byla záhy ukončena (řada IWC Ingenieur jako taková samozřejmě pokračuje). Další dobře známé a silnému magnetickému poli odolné hodinky jsou např. Rolex Milgauss či mnohé modely značek Omega a Ball.Magnety na každém kroku

Zřejmě největším magnetem, se kterým se dnes můžeme poměrně běžně setkat, je již zmiňovaný tomograf magnetické rezonance. Hodinky však mohou určitým způsobem ohrozit i jiné, mnohem běžnější přístroje. Jedná se například o fén (1600 A/m), elektrický holicí strojek (1200 A/m) nebo vysavač (700 A/m). Větším rizikem jsou pak reproduktory s magnetickým polem o síle zhruba 700 000 až 3 900 000 A/m. Tyto hodnoty se však týkají bezprostřední vzdálenosti od daného objektu (do 3 cm) a je také dlužno dodat, že zmagnetizování je většinou pouze dočasné. Po odstranění hodinek z dosahu magnetického pole totiž pomine. K trvalému zmagnetizování dojde většinou až působením velmi silného magnetického pole. Zmíněný reproduktor to z velmi krátké vzdálenosti zajisté zvládne. Riziko představuje také dlouhodobé působení slabšího magnetického zdroje. Za zmínku stojí permanentní magnety, jako je magnet na vaší ledničce (cca 4000 A/m).

Jak z toho ven?

Pokud už ke zmagnetování vašich hodinek z jakéhokoliv důvodu dojde, nepodléhejte panice! Odmagnetování je totiž možné. Lze to dokonce vykonat i v domácích podmínkách, například za použití cívky z transformátoru, i když bych takový postup pro riziko poškození hodinek rozhodně nedoporučoval. Nejlepší cestou je určitě návštěva hodináře, který k danému účelu obvykle disponuje speciálním zařízením. Během chvilky tak můžete mít svoje oblíbené hodinky zase plně funkční a připravené k bezstarostnému užívání.

Autorem textu je Jiří Bareš.

Témata

, , , , , , , ,


Trackbacks/Pingbacks

  1. Podcast Tik Talk Helveti 🔊 21. Ball - Hodinky co mají koule 🪇 | Blog.Helveti.cz - 2.12.2024

    […] 20:17 – A Proof – ochrana proti vlivu magnetického pole. Jde v podstatě o dvojité pouzdro, které hodnotově téměř 20x převyšuje standardní antimagnetismus. Více k tématu v článku Magnetičtí nepřátelé hodinek. […]

Napište komentář