Zatímco lidská historie zažila nejprve dobu bronzovou a teprve až potom dobu železnou, americká firma LÜM-TEC začala psát svou historii modely z oceli, následovaly hodinky z wolfram – karbidu až teprve potom zahájila firma dobu bronzovou. Dá se také říci, že na začátku bylo světlo, tedy v podání LÜM-TEC spíše luminiscence, která byla na začátku hlavním charakteristickým znakem firmy.
Bronz je materiál, který lidé znají již od pravěku. Éře, ve které se lidstvo naučilo tuto slitinu mědi a cínu zpracovávat dal dokonce jméno – Doba bronzová. Jeho používání umožnilo lidstvu výrazný posun ve vývoji a kultury, které tajemství zpracování bronzu získaly nebo odhalily, měly oproti zbytku lidstva velkou výhodu.
Někomu možná bronz přijde jako přežitý materiál, který v dnešní době, kdy jsme se naučili zpracovávat železo a pokročilé polymerní materiály (plasty) nemá uplatnění, ale není to pravda. Přestože byl z některých oblastí vytlačen novými typy materiálů, jsou stále odvětví, kde je bronz důležitou surovinou. Používá se jak v kulturní, tak v průmyslové oblasti: sochy, plastiky, medaile, šperky, struny, ložiska, pružiny, elektrody a mnoho dalších aplikací v elektrotechnice.
Proč ale vyrábět bronzové hodinky? Jednoduše proto, že bronz je teď v hodinářství in a bez nadsázky se dá říci, že v oblasti náramkových hodinek se doba bronzová vrátila. LÜM-TEC jako by nástup bronzu zaspal, ale počkat si, prověřit si možnosti materiály a technologie bylo jistě správné. Některé společnosti, které přípravu výroby podcenily, vyrobily místo bronzových, hodinky mosazné.
Bronz láká zejména zájemce o individuální produkt. Tento materiál totiž časem získá patinu, jejíž vzhled je závislý na prostředí, ve kterém se nositel hodinek pohybuje. Výsledný odstín patiny se bude u jednotlivých hodinek mírně lišit.
Pouzdro vzniká tak, že se v prvním kroku vyrobí odlitek z kvalitního fosforového bronzu CuSn8. Tento druh bronzu obecně známý jako slitina C 52100 je díky svým dobrým mechanickým vlastnostem využíván v mnoha oblastech. Dalším výrobním krokem je strojní obrobení na přesný tvar a posledním krokem je tryskání (pískování), které dodá hodinkám finální matný povrch. Odstín bronzu je velmi podařený, barva je příjemně růžová (měděná).
Pouzdro na první pohled zaujme jemně vroubkovanou lunetou, která je fixní. Povrchové opracování celého pouzdra je matné, často se tento povrch díky použité technologii označuje jako pískovaný. Díky drsnosti tohoto povrchu nedochází k přímému odrazu světla, ale povrch světlo rozptýlí do různých směrů, což má za následek jemný (často se říká také saténový) vzhled povrchu.
Nožky pro uchycení řemenu mají příjemný oblý tvar. Při pohledu z profilu plynule navazují na střední část pouzdra.
Natahovací korunka má příjemnou velikost, která se dobře drží. Je ozdobena plastickým logem společnosti. Korunka je šroubovací, přičemž závit je jak na straně korunky, tak na straně pouzdra realizován v ocelové vložce, která zaručuje to, že se závit časem neopotřebuje (ocel má lepší mechanické vlastnosti než bronz). Garantovanou vodotěsnost 300 metrů (990 stop) jistí také dvojice těsnících kroužků.
Číselník má zelenou (opět matnou) barvu. Tmavě zelená barva je decentní a mění svůj odstín v závislosti na světelných podmínkách. Za šera je tmavě brčálová, zatímco, když na ni dopadnou přímé sluneční paprsky, změní se na světlou pastelovou zelenou. Do hry světel na číselníku se se aktivně zapojují také antireflexní vrstvy nacházející se na obou stranách plochého safírového skla.
Datumové okénko se nachází na pozici 4 hodiny, na toto méně obvyklé místo si musí zákazníci u této značky zvyknout, protože zde najdeme datumovku u většiny firemních modelů. Kruhový výřez kopíruje tvar pouzdra. Otvor má naštěstí minimální velikost, takže to, že je datový věnec černý není na první pohled patrné.
Arabské číslice, hodinové indexy a všechny tři ručky jsou opatřeny luminiscenční barvou, která je od počátku charakteristickým znakem společnosti. Je použita patentovaná technologie MVD. Jak napovídá použitá technologie, jde luminiscenční nátěr mimořádné tloušťky. Odstín je příjemně krémový, navozuje pocit, že jde o stářím zežloutlou luminiscenční barvu, kterou můžeme najít na opravdu starých hodinkách.
Antireflexní vrstvy jsou kvalitní a fungují tak, jak mají, i když lze samozřejmě najít pozice, ve kterých se sklo leskne (viz včela bruslící na skle – je vidět, že medová barva bronzu je přitažlivá i pro tyto pilné živočichy).
Když hodinky obrátíme, vidíme prosklené šroubovací dýnko, vyrobené z leštěné nerezové oceli. Vytváří to vůči pouzdru zajímavý kontrast, jak materiálový, tak co se povrchové úpravy týče. Po obvodu dýnka jsou vygravírovány následující informace: výrobce, typ hodinek, materiál pouzdra, sériové číslo daných hodinek / celkový počet v limitované edici, materiál předního skla a dýnka a vodotěsnost.
O posun ruček po číselníku se stará spolehlivý kalibr Miyota 9015 z dílen japonského výrobce Citizen. Tento automatický strojek s hackingem a rychloposuvem data natahuje rotor pouze v jednom směru (po směru hodinových ručiček). Rotace rotoru oběma směry je až neobvykle hladká. Směrem, kterým se strojek nenatahuje, se dokonce rotor otáčí bez jakéhokoliv náznaku frikce, což se občas projeví „syndromem splašeného rotoru“, který znají například nositelé hodinek, které jsou osazeny kalibrem ETA 7750. Tento „syndrom“ se vyznačuje tím, že se při náhodném pohybu rotor prudce roztočí, což citlivý nositel hodinek někdy cítí jako jemné vibrace (já osobně to nevidím negativně a jsem rád, když se mi hodinky takto občas ozvou). Rezerva nátahu více než 42 hodin je standardní. Za zmínku stojí ještě to, že jde o velmi tenký strojek, s výškou pouhých 3,9mm.
Přesnost testovaného kusu se pohybovala na úrovni chronometru s certifikátem COSC. Při testování ve třech polohách odchylka přesnosti nepřesáhla nikdy hranici 3 sekundy za 24 hodin. Je vidět, že v Ohio, dílnách firmy LÜM-TEC odvedli kvalitní práci při montáži a konečném seřízení hodinek.
Obsahem balení je kromě hodinek, certifikátu a garanční karty, také čtveřice řemenů, úhledně zabalená v postranních přihrádkách bytelné dřevěné krabičky.
Hodinkám nejvíc sluší zelený řemen z hovězí kůže, u pouzdra zdobený dvěma nýty s povrchovou úpravou PVD v barvě bronzu. Stejnou povrchovou úpravu a barvu má také trnová spona tvaru pre-V. Je až k neuvěření, jak dobře se podařilo sladit barvu číselníku a řemene. Stejně jako u předchozích modelů myslel LÜM-TEC na své zákazníky a vybavil řemen speciální stěžejkou (osičkou upevňující řemen k hodinkám), která umožňuje sundat řemen i naprostému laikovi bez použití nářadí.
Další možností, jak ozvláštnit vzhled hodinek nabízí trojice nylonových pásků, kterým hodinkoví fandové říkají ZULU strapy. Majitelé hodinek je ocení zejména v letním období, při pobytu ve vodě (i když je dodávaný kožený řemen voděodolný) nebo při cestách do tropických krajin. Na rozdíl od řemene jsou totiž odolné vůči vodě a nylon snese i drsnější podmínky a zacházení. Vodotěsnost 300 metrů totiž umožňuje i velmi dobrodružné expedice.
Trojice barev, od olivově zelené, přes decentní černou, až po extravagantní bílou nabízí nositeli hodinek sladit hodinky s aktuálním oděvem či jinými doplňky.
Stejně jako u řemene jsou ZULU strapy vybaveny kováním z nerezové oceli, jenž má povrchovou úpravou PVD v bronzovém odstínu.
Důvodem pro použití povrchově upravené nerezové oceli a nerezového dýnka je zabránění stálého styku bronzu s pokožkou. Někteří majitelé hodinek, jejichž návrháři si na toto nedali pozor, skončili označkováni zelenými skvrnami.
O kvalitě a výkonu použité luminiscence nemůže zřejmě ten, kdo zná firmu LÜM-TEC pochybovat. Navíc byla u tohoto modelu poprvé použita nová luminiscenční substance. Brutální síla záření sice časem slábne, ale i po mnoha hodinách je stále ještě natolik silná, že odečtení času je bezproblémové.
Závěrem se dá říci, že jde o velmi povedené, kvalitně zpracované hodinky zajímavého bronzového odstínu se spoustou příslušenství, které umožňuje majiteli jednoduše měnit vzhled hodinek a přizpůsobit se aktuálnímu prostředí. Exkluzivita tohoto modelu je dána omezeným počtem vyrobených kusů, jejichž celkový počet bude pouze 250. Nebýt černého datového věnce a částečně černých ruček, dalo by se celkové sladění hodinek a příslušenství prohlásit za dokonalé. Zajímavá je také matná struktura a „měděný“ odstín bronzového pouzdra, protože většina ostatních výrobců sází spíše na leštěný povrch.
Technické parametry:
Průměr / výška pouzdra: 43mm / 13mm
Rozteč nožiček pro uchycení řemenů: 22mm
Hmotnost s koženým řemenem: 107g
Materiál pouzdra a korunky: Bronz CuSn8
Materiál dýnka: Nerezová ocel 316L
Sklíčko: ploché safírové s oboustrannou antireflexní vrstvou
Prosklení dýnka: safír
Vodotěsnost: 300m / 990ft
Strojek: automatický japonský kalibr Miyota Japan 9015
Omezený počet kusů limitované edice: 250
Řemeny v balení: zelený kožený s nýty, 3 ZULU strapy (olivový, černý, bílý), Všechny řemeny jsou vybaveny kováním s PVD úpravou v barvě bronzu.
Závěrem bych chtěl poděkovat společnosti LÜM-TEC-EU, která hodinky na testování zapůjčila.
Vít Černý
Vytvořeno 22.04.2014
28. Pro 2020 | Článek přečten: 2 273 x
Značky hodinek