Letecké hodinky – když se historie prolíná se současností

21. Srp 2016 | Článek přečten: 8 720 x

Alpina, Historie hodinek, Seriál, Značky hodinek

Na trhu lze vysledovat několik kategorií hodinek podle jejich určení. Jednou z nich jsou letecké hodinky, někdy také nazývané pilotní. Tato kategorie ovšem není určena pouze profesionálním nebo amatérským letcům, nýbrž i ostatním. Důvodem, proč se pro jejich pořízení člověk rozhoduje, mohou být jejich charakteristické vlastnosti. Jiným důvodem může být i osobnost jejich nositele, který chce patřit k určité skupině nebo tím vyjadřuje svoji oblast zájmu.

Historie se prolíná se současností

U této kategorie hodinek rozhodně platí výše uvedené tvrzení, protože mnoho současných modelů vychází z designu, který se již v dávné minulosti ukázal jako osvědčený. Na tomto místě se hodí zmínit tzv. Beobachtungs-Uhren (B-Uhren), které byly vyráběny za 2. světové války pěti firmami (např. IWC, Laco, Stowa) na zakázku německého Luftwaffe, ale jejich výroba pokračuje až do současnosti. B-Uhren měly svůj specifický design, který zahrnoval velký průměr pouzdra, matný černý číselník, luminiscenční nátěr na ručičkách a značkách a velkou korunku pro možnost seřídit hodinky v rukavicích. Kromě toho byl hlavním znakem trojúhelník na pozici 12, který měl u horního vrcholu dvě tečky. Koncept B-Uhren přežil do dnešních dob a inspiroval i další firmy k napodobení jejich designu. Samozřejmě se postupem času začaly využívat pragmatické úpravy původního konceptu jako je např. zmenšení pouzdra, použití lepších materiálů nebo quartzových strojků, nicméně vzhled hodinek odkazuje právě do minulosti.

Steinhart - B-Uhren

Steinhart je jednou z firem, které vyrábí hodinky podle osvědčeného vzoru B-Uhren.

Další společností, která je dlouhodobě svázaná s letectvím, je švýcarský Breitling. Firma s okřídleným písmenem B ve znaku začínala výrobou palubních chronografů. Později přidala do svého portfolia i výrobu hodinek, které si mezi letci získaly takovou oblibu, že se staly legendárními a např. model Navitimer se od roku 1952 vyrábí do dneška bez výraznější změny. Breitling byl inovativní firmou – do hodinek zabudoval stopky a v roce 1934 přišel s podobou chronografu, kterou známe dodnes. U quartzových strojků používá pro zvýšení přesnosti termokompenzaci podobně jako např. společnost Certina. Nutno ovšem podotknout, že hodinky Breitling nejsou pro každého a cenově se řadí mezi ty nejdražší značky na trhu, řádově je potřeba si připravit částku v řádu mnoha desítek až stovek tisíc.

Breitling Navitimer

Breitling Navitimer se vyrábí od roku 1952. Tyto hodinky se staly legendou mezi piloty.

Jak poznat letecké hodinky

Hlavním požadavkem na letecké hodinky je i dnes vynikající čitelnost a přehlednost za všech světelných podmínek. Mnoho hodinářských firem má svoji kategorii leteckých nebo letectvím inspirovaných hodinek, například:

Některé společnosti mají za sebou historii spojenou s letectvím a letecké hodinky jsou jádrem jejich nabídky. Jde například o značky Breitling, IWC Schaffhausen, Laco, Junkers, Zeppelin, Archimede, Stowa, Sinn, Steinhart či Damasko.

Jak vybírat

Z uvedeného je vidět, že nabídka je opravdu široká a stejně tak i cenové rozpětí. Před nákupem je potřeba zvážit několik kritérií, mezi nimi především:

Design – mnoho firem sází na osvědčený retrodesign leteckých hodinek, jiné se zkouší od retra oprostit. Zároveň je třeba zvážit, zda chceme hodinky s chronografem nebo bez něj.

Strojek – quartzový i mechanický strojek mají své klady i zápory a o kvalitní hodinky vybavené jedním či druhým v nejrůznějších cenových rozpětích opravdu není nouze.

Cena – levnější hodinky lze najít u firem Wenger, Swiss Military Hanowa, Zeppelin, Junkers nebo třeba Orient. Jako nejvíce prémiové a nejdražší značky se profilují Breitling a IWC Schaffhausen.

Polští stíhači

Reálné použití lze ilustrovat na případu polského letectva, které vybavilo své piloty stíhaček F-16 hodinkami Citizen Promaster Skyhawk JY0080-62E. Ty jsou řízeny rádiovým signálem, takže odpadají starosti s nastavováním času. Kromě řady užitečných funkcí (stopky, 2 alarmy, časová pásma, věčný kalendář aj.) nabízí hodinky možnost provádět užitečné výpočty – např. spotřebu paliva či převod jednotek.
citizen-sky-hawk-titanium Citizen Global RC JY0080-62E

Autor: Vladimír Jelínek

Zdroje:
http://technet.idnes.cz/hodinky-trendy-2013-0z6-/tec_technika.aspx?c=A130503_142026_tec_technika_kuz
http://b-uhr.com/cz/history.html
http://www.breitling.com/en/since1884/breitling/
https://www.steinhartwatches.de
http://technet.idnes.cz/breitling-firma-ktera-vymyslela-stopky-v-hodinkach-slavi-125-let-pv9-/tec_technika.aspx?c=A091209_153527_tec_technika_mbo
http://citizen-eco-drive.ru/upload/shop_1/3/7/2/item_372/shop_property_file_372_2221.jpg

Témata

, , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Napište komentář