Chopard Alpine Eagle: Luxusní kolekce s prvky osmdesátých let

5. Led 2024 | Článek přečten: 1 074 x

Chopard, Recenze, Značky hodinek

Dnes už asi nikoho nepřekvapí, že největší popularitě se ve světě momentálně těší sportovní ocelové hodinky s integrovaným řemínkem. Tento trend se rozvinul snad ve všech cenových kategoriích a každý rok přibývají další a další značky, které se do tohoto segmentu přidávají se svými produkty.

Jednou z firem, která ve svém katalogu hodinky této kategorie má, je i Chopard. Tato společnost s až překvapivě dlouhou historií (a to nejen v oblasti výroby hodinek) nabízí své luxusní hodinky Alpine Eagle od roku 2019. Designové DNA tohoto modelu však pochází již z 80. let a i na to se dnes podíváme trochu více.

Chopard je značka, která vznikla ve Švýcarsku již v roce 1860. Zakladatelem byl hodinář Louis-Ulysse Chopard a po více než sto let byla firma v původním rodinném vlastnictví. Na jejím řízení se podílely celkem tři generace, dokud nebyla v roce 1963 prodána do rukou Karla Scheufele III. Ve vlastnictví jeho rodiny pak společnost zůstává až dodnes a v současnosti stojí v jejím čele Scheufeleho děti Caroline a Karl-Friedrich.

Prestižní výrobce s in-house strojky

Kromě kvalitních hodinek s in-house strojky se firma soustředí také na výrobu luxusních šperků a doplňků. Velmi známou je zcela jistě kolekce Red Carpet, která byla poprvé představena v roce 2007 a její nové přírůstky jsou pravidelně k vidění na světových celebritách během filmového festivalu v Cannes, jehož je značka již mnoho let oficiálním partnerem.

Na poli hodinek lze Chopard určitě považovat za zajímavou volbu, avšak vzhledem k rozsáhlé konkurenci ve svém segmentu se jedná o značku, kterou pravděpodobně neuvidíme na rukou ostatních lidí až tak často. Určitě lze konstatovat, že Chopard je i přes veškerou snahu v tomto odvětví stále velmi podceňovaným hráčem.

Hodinkám se věnuje už od 19. století

Někteří by si na první pohled mohli mylně myslet, že se jedná o dalšího výrobce šperků, který se rozhodl využít svého jména a expandovat do odvětví hodinařiny. Opak je ale pravdou, protože firma se tomuto oboru věnuje již od svých začátků v 19. století.

Pokročilost v tomto oboru lze dokázat i tím, že v katalogu značky najdeme technicky velmi náročné kousky s komplikacemi jako je např. Tourbillon nebo věčný kalendář. O žádného outsidera ve svém oboru se tedy rozhodně nejedná.

Alpine Eagel využijete pro každou příležitost

Jedny z nejpopulárnějších hodinek v současném katalogu jsou jistě modely Alpine Eagel. Ty se vyrábí v několika velikostech a barevných variantách. Podrobnější specifikace si probereme vzápětí, avšak nejdřív by bylo dobré zmínit i samotné kořeny této kolekce. Ty totiž sahají až do roku 1980, kdy se tehdy teprve dvaadvacetiletý Karl Friedrich Scheufele rozhodl i přes své velmi krátké působení v rodinné firmě vytvořit sportovní model s názvem St. Moritz.

Ten ve své době zaznamenal značný úspěch a právě na jeho designových prvcích staví i dnešní sportovní ocelové hodinky, které Chopard produkuje. Byl to model, který měl sloužit pro všechny, kteří chtěli moderní doplněk pro každou příležitost a ne pro specifickou aktivitu jako například potápění.

Vysoce kvalitní materiál těžený za etických podmínek

Současný Alpine Eagle je v základu nabízen v několika velikostech. Jedná se o verzi s průměrem pouzdra 33, 36 a 41 milimetrů. Ve variantě s chronografem je pak rozměr ještě o trochu větší a to 44 milimetrů. U všech verzí můžeme nalézt in-house strojky s certifikací COSC a rezervou chodu mezi čtyřiceti a šedesáti hodinami.

Za zmínku stojí také použití materiálu Lucent Steel™. Jedná se o speciální druh oceli, který má mít mimo jiné lepší tvrdost než standardní slitina a zároveň je z většiny vyráběn z recyklovaného materiálu. U modelů ze zlata se pak firma pyšní i tím, že veškerý drahý kov používaný pro produkty značky je těžen za etických podmínek.

Ciferník vás osloví hned na první pohled

Hlavním prvkem, který na hodinkách zaujme již na první pohled, je určitě ciferník. Ten se svým velmi neobvyklým vzorem a tzv. sunburst efektem vzbudí pozornost každého, kdo se na něj zadívá. Z barevných variant je (ve velikosti 41 milimetrů) možné vybírat mezi modrou, šedou a zelenou u ocelové verze, ale nabízí se také stříbrná či různé druhy zlaté pro kousky vyrobené z drahého kovu.

U menších verzí rozhodně stojí za zmínku i velmi neotřelé perleťové ciferníky, které můžeme najít v odstínech od bílé až po šedou. Pro ty, které by zajímala cena, bohužel neexistuje krátká odpověď. Velmi totiž záleží na vybrané velikosti, použitém materiálu a případně také, zda se na hodinkách nachází drahé kameny či nikoliv. Nejlevnější variantou v současném katalogu je Alpine Eagle v oceli o velikosti 33 milimetrů. Cenovka je 11 500 Euro, což je v přepočtu přibližně 280 tisíc korun.

Vedle toho pak samozřejmě následují i dražší kousky ve větších rozměrech, v kombinaci zlata a oceli (tzv. bicolor) a nebo s diamanty na lunetě, řemínku či ciferníku. Nejdražšími kombinacemi jsou pak provedení ve zlatě o velikosti 41 milimetrů, které mají pouzdro a tah kompletně poseté diamanty.

Cenovka je opravdu vysoká, ale…

V těchto případech již Chopard na svém webu ani nesděluje, kolik tyto modely stojí a nechává informace o ceně na dotázání. Můžeme si však být jisti, že cenovka bude přesahovat hranici 100 tisíc Euro, respektive 2,5 mil. korun.

Hodinky za takovou cenu jsou nepochybně záležitostí pro movitější klientelu. Někteří by mohli namítat, že taková cenovka je u předmětu, který se dnes pro mnohé stal už pouze módním doplňkem, naprostým rozmarem. Takovému názoru z čistě logického hlediska nelze odporovat.

Na druhou stranu v porovnání s dalšími značkami ze světa vysoké hodinařiny, které jsou u svých modelů schopné atakovat hranice ještě násobně vyšší, se může Chopard jevit jako přinejmenším “schůdnější” alternativa.

Dalším důležitým aspektem je i to, že pro potenciálního zákazníka je možnost nákupu jakéhokoliv modelu z řady Alpine Eagle mnohem reálnější, než například koupě ikonických sportovních hodinek Royal Oak nebo Nautilus od značek Audemars Piguet a Patek Phillipe. Ty se v posledních letech staly vzhledem k obrovskému zájmu naprosto nedosažitelnými a pro mnohé klienty se proto hodně podceňovaný, ale velmi zajímavý model z dílny Chopardu může jevit jako dobrá alternativa.

Autor: Samuel Švinger

Témata

, , , , , , , , , ,


Napište komentář