Charitativní aukce Only Watch 2023 – prestižní příležitost pro prezentaci toho nejlepšího na poli hodinařiny byla odložena

28. Říj 2023 | Článek přečten: 1 491 x

Co se nosí, Novinky, Značky hodinek

Aktualizováno: aukce byla odložena na rok 2024 a na konkrétní datum se stále čeká.

V neděli 05. 11. 2023 se v ženevském výstavišti Palexpo měla konat charitativní aukce, která probíhala pod záštitou proslulého aukčního domu Christie’s. Patronem byl monacký kníže Albert II. Výtěžek této aukce bude poskytnut na výzkum léčení Duchennovy svalové dystrofie. Ve výše uvedeném termínu proběhne již desátý ročník této akce (koná se 1x za dva roky) a opět se do celého programu zapojí řada hodinářských firem. Pojďme mrknout na podrobnosti.

Princip této charitativní akce je takový, že oslovené značky připraví jedinečné hodinky nebo hodiny, které se potom jako unikát draží mezi hodinkovými nadšenci, které mimo radosti z krásných a jedinečných unikátů jistě hřeje u srdce i to, že přispěli na dobrou věc. Hodináři berou tuto událost jako velmi prestižní příležitost blýsknout se špičkovými hodinkami, nad kterými se hodinkovým nadšencům zatají dech a sběratelé začnou vytahovat peněženky.

Pár zajímavostí, které jste možná netušili

Celá charitativní akce je opravdu velkou událostí, přičemž obvykle se celého dění účastní více než 50 spolupracujících hodinářských firem. To ale zdaleka není všechno, krásná čísla totiž vidíme i v samotných výtěžcích, a tedy:

  • Celkem se vybralo už více než 100 000 000 Euro. V roce 2021 se jednalo o částku 30 000 000 CHF, v roce 2019 pak o hodnotu 38 593 000 CHF.
  • Obvyklý počet dražitelů se pohybuje kolem 1000 a aby celá akce byla i mediálně podpořená, účastní se jí zhruba 100 novinářů.
  • Hezký je i počet dražených položek pro letošní rok. Celkově se jedná o 62 kusů (tedy 66 časomír), přičemž dvě položky obsahují více než jeden model.

Jaké modely míří do dražby?

1) FREDERIQUE CONSTANT x CHRISTIAAN VAN DER KLAAUW

Někdy, aby firmy co nejvíce zazářily, spojí své síly a vyvinou časomíru, která reprezentuje dva hodinářské domy. V tomto případě jde o Frederique Constant (více informací zde) a Christiaan Van Der Klaauw.

Přeskočíme klasické zobrazení hodin minut reprezentované centrálními ručkami. Na pozici 9 hodin je sdružený ukazatel dne v týdnu a dne v měsíci, což je zajímavé, ale v Only Watch se hraje trochu vyšší liga. Pokračujeme královskou kombinací – Tourbillonem, který najdeme na pozici 6 hodin a který je osazen sekundovou ručkou.

Ale hodinářům nestačilo ani tohle, proto je pouzdro vyrobené z platiny. Na pozici 12 hodin najdeme planetárium. Kolem slunce ve středu se otáčí 6 planet. Každá se otáčí předepsaným tempem a Saturnu to trvá celých 30 let (neuvěřitelné zpomalení pohybu z cca 8 polokmitů na vteřinu na jednu otočku o 360° (8 * 3600 * 24 * 365,25 * 30 = 7 573 824 000 polokmitů, než Saturn oběhne slunce)). Pohledem lidského života je to také zajímavé, když takové hodinky dostane někdo k promoci dejme tomu v 25-ti letech, tak má tento člověk 55 let, než se Saturn dostane do stejné pozice. 

Číselník těchto hodinek je vyroben z kamene Avanturín, který je dle tradic pověstným kamenem štěstí. Udává se, že přináší prosperitu a majetek, prý posiluje řídící a rozhodovací schopnosti, zvyšuje vnímavost a vytrvalost, povzbuzuje kreativitu a pozvedává inteligenci.

Video popisující hodinky je ZDE. Odhadovaná cena: 90 000 – 110 000 CHF

2) OCTO FINISSIMO TOURBILLON MARBLE

Začněme tím méně nápadným světovým unikátem, tyto hodinky mají: nejtenčí strojek s Tourbillonem. Pouhých 1,95 mm ještě nebylo překonáno od svého uvedení v roce 2013. Celková výška hodinek je 6,9 mm.

To, co ale zaujme i ty, kteří o Tourbillonu v životě neslyšeli, je povrch těchto hodinek. Povrch pouzdra i náramku je pokryt zeleným mramorem Verde di Alpi, který se těží v Alpách na pomezí Švýcarska a Itálie.

Pouzdro je pokryto mramorem o tloušťce 0,5 mm. Hodináři si tvarově složité pouzdro OCTO FINISSIMO nijak nezjednodušili a i mramorové pouzdro vyrobili se 110 fazetami (pouzdro se skládá ze 110 plošek, které jsou ohraničeny ostrým přechodem).

Náramek je pokryt mramorem o tloušťce 0,4 mm. Jeho tvar opět není nijak zjednodušen. Dýnko je přes minimální tloušťku hodinek prosklené, aby se nový majitel mohl kochat pohledem na krásný strojek.

Video popisující hodinky je ZDE. Odhadovaná cena: 150 000 – 250 000 CHF.

3) KRAYON ANYWHERE ONLY WATCH 2023

Pokud se podíváme na Krayon, zaujme nás střední část číselníku, která budí dojem malířského plátna. Odkazuje na velmi složitou a na přesnost náročnou malířskou techniku pointilismu inspirovanou obrazy malíře Théo van Rysselberghe.

Z hlediska hodinářských komplikací vypadají hodinky Krayon na první pohled celkem nenápadně. Uvnitř titanového pouzdra nejvyšší třídy 5 se ale ukrývá 432 součástek, které tvoří velmi složitý stroj obsluhující náročnou komplikaci zobrazení východu a západu slunce. Není jistě náhodou, že Rémi Maillat, zakladatel značky Krayonse spíše než hodinářem cítí matematikem a hodinářským designerem.

Je až neuvěřitelné, jak jednoduché a dobře čitelné může být. Čas východu a západu slunce je reprezentován mezikružím, na němž je světlejší barvou zobrazen den a tmavou noc. Ostrá rozhraní dne a noci přesně identifikují na vnější 24-hodinové stupnici čas východu a čas západu slunce (velmi názorně je to vidět na videu níže).

Video popisující hodinky je ZDE. Odhadovaná cena: 150 000 – 250 000 CHF.

4) RESSENCE TYPE 12

Hodinky Ressence jsou zajímavé ideou chaosu, který se pouze na jedenkrát týdně na okamžik zobrazí ve srovnané, ideální konstelaci. Většinu času majitel uvidí v podobně chaotickém zobrazení:

Je to dáno tím, že celý číselník je v pohybu a subčíselníky pro hodiny, sekundy i den v týdnu neustále krouží, zatímco uvnitř každého z nich se otáčí disk, na kterém je vyznačena ručka. Jednou za týden (v neděli ve 24:00) ale hodinky dojdou klidu a zobrazí ideální konstelaci. Je ovšem otázkou, zda to bude v tuto dobu někdo sledovat. Vše je přehledně patrné na videu níže.

Hodinky nemají korunku a nastavování automatického strojku je prováděno přes výklopný segment ve spodní části hodinek.

Video popisující hodinky je ZDE. Odhadovaná cena: 20 000 – 30 000 CHF.

5) GÉRALD GENTA ONLY WATCH 2023

Jeden z nabízených modelů nese jméno jedné z největších hvězd hodinářského nebe, kterým Gérald Genta bez pochyby je. Nejde o nějakou upjatou, přísně puristickou poctu, ale o netradiční, velmi hravé hodinky. Emailový číselník je totiž ručně malovaný.

V pouzdře z bílého zlata je ukryt strojek skládající se z 394 součástek, který disponuje jumping hour (ukazatel hodin na pozici 3 hodiny (ne opravdu to není datumovka)), retrográdní ukazatel minut (0 – 60, jako ručka slouží Mickeyho ruka). Pokud chcete vědět i se zavřenýma očima kolik je hodin, stačí spustit minutové odbíjení, které vás bude informovat o čase s přesností na minutu.

Zajímavá vás ale, proč má vlastně Micky v druhé ruce dort? Těch důvodů k oslavě je hned několik:

  • 100 let od založení Disney Brothers Studio (založili ho bratři Walt a Roy Disneyovi 16. října 1923)
  • 50 let od doby kdy Gérald Genta uvedl první hodinky pod vlastní značkou, což bylo v roce 1973
  • 10-tý ročník dobročinné aukce Only Watch

Video popisující historii Disney na hodinkách Gérald Genta je ZDE. Odhadovaná cena: 350 000 – 500 000 CHF.

6) URWERK SPACE-TIME BLADE

Firma Urwerk je společnost produkující pouze cca 200 kusů hodinek ročně. Jde o velmi komplikované mechanické náramkové hodinky s netradičním zobrazením času. Posledním zmíněným modelem reprezentujícím tuto značku ale nejsou náramkové hodinky, nýbrž hodiny a to přímo podlahové. Při své výšce 167 cm jsou na stolní hodiny zkrátka příliš velké.

Jde o elektronické, tzv. digitronové nebo nixie hodiny, na kterých se zobrazují arabské číslice. Wikipedie to popisuje takto: „Znaková výbojka nebo číslicová výbojka, obvykle označovaná jako digitron, je elektronická součástka, plynem plněná výbojka se studenou katodou, sloužící k zobrazování číslic případně jiných symbolů.“

Hodiny zobrazují hodiny, minuty a sekundy a zobrazení rotace země v kilometrech (bohužel OW neuvádí detaily o této funkci). Pro našince je zajímavé, že se na návrhu i výrobě podílel český vývojář a výrobce digitronů Dalibor Farný.

Informace o něm naleznete ZDE. Odhadovaná cena: 45 000 – 80 000 CHF.


Tak co, zaujal vás některý model natolik, že se zúčastníte této aukce? Je zřejmé, že to ani zdaleka není vše. Přehled všech modelů (i s popisem), které se budou dražit v rámci Only Watch 2023, naleznete zde. Mezitím si pak můžete krátit chvíli třeba tím, že se podíváte, jak dopadla poslední aukce z roku 2021. O té jsme psali přesně zde.

Text: Vít Černý, fotografie: Only Watch

Témata

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Napište komentář