Certina DS-1 – oslava himálajského vítězství

27. Čvc 2017 | Článek přečten: 2 903 x

Certina, Značky hodinek

Švýcarská společnost Certina připravila novou edici svých hodinek s označením DS-1 jako připomenutí prvovýstupu na sedmou nejvyšší horu světa Dhaulagiri (8167 m n.m.).

Prvovýstup na Dhaulagiri

V 50. letech 20. století se na vrchol hory pokoušelo vystoupit několik expedic. Ten však dlouho odolával a Dhaulagiri si tak získala přídomek nedobytná. Poprvé vystoupili na horu členové švýcarsko-rakouské expedice, kterou vedl Max Eiselin na jaře roku 1960. Hora byla v té době nejvyšší nezdolanou osmitisícovkou. Členové expedice nosili na zápěstí hodinky Certina řady DS. Nyní přichází Certina s řadou DS-1 jako mementem tohoto historického úspěchu horolezců.

Certina DS Automatic 5601 003. Těmito hodinkami byli vybaveni členové švýcarsko-rakouské expedice, kterým se podařilo vystoupit na vrchol hory Dhaulagiri

Elegance s pohonem současnosti

Vzhled nové kolekce DS-1 a modelu Certina C029.807.16.031.60 Himalaya Special Edition odkazuje na původní řadu DS používanou horolezci v 60. letech. Hodinky jsou elegantní a dobře čitelné. U ciferníku lze zvolit mezi tmavým (model Certina C029.807.16.081.01) a světlým pozadím. Zajímavostí je kroužek po vnějším obvodu ciferníku u některých modelů, stejně jako logo ve tvaru dvojitého C na ciferníku a korunce, které Certina používala v minulosti. Řada DS-1 má vodotěsnost 10 barů a průměr pouzdra 40 mm. Ačkoliv vzhled řady DS-1 vychází z hodinek vyráběných v 60. letech minulého století , pohon hodinek, který má přídomek Powermatic 80, je naopak velmi moderní.

Současná řada DS-1 vychází designově z řady DS, která byla vyráběná v 50. a 60. letech 20. století.

Model DS-1 C029.807.16.031.60 má na dýnku rytinu, která připomíná prvovýstup na horu v roce 1960

Powermatic 80

Pod tímto názvem se skrývá kalibr C07.111 od firmy ETA vyvinutý v roce 2013, který v rámci Swatch group pohání kromě hodinek Certina DS-1 ještě některé výrobky značek Tissot a Hamilton (Hamilton používá označení kalibru H-10). Jedním z cílů vývojářů bylo zkonstruovat mechanický strojek, který není potřeba znovu seřizovat, když hodinky v pátek odpoledne odložíte a v pondělí ráno si je znovu nasadíte. Hlavní předností pohonu Powermatic 80 je totiž zvýšená rezerva chodu až na 80 hodin. Té bylo docíleno snížením frekvence kmitů ze 4 na 3 Hz. V praxi to znamená, že se snížila spotřeba energie strojku, přičemž vedlejším efektem je méně plynulý chod vteřinové ručičky. V této cenové relaci je rezerva chodu 80 hodin poměrně neobvyklá, protože většina strojků nabízí rezervu zhruba poloviční. Zajímavostí je, že např. firma Tissot zasílá některé své modely s tímto strojkem do institutu COSC (Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres), kde získávají certifikaci chronometru. V praxi to znamená garanci, že jejich denní odchylka se pohybuje v rozmezí -4 až +6 sekund za den. Nutno podotknout, že cena certifikovaných hodinek je o něco vyšší.

Komu jsou určeny a konkurence

Na trhu je jistě málo hodinek s „horolezeckou tematikou“. Zbystřit by ale kromě horolezců měli i příznivci elegantních a retro hodinek. Připravit by si na ně měli cca 20 tisíc Kč. Co se týče konkurence, pokud vezmeme v úvahu použitý strojek a elegantní vzhled, budou jí jistě tyto řady hodinek: Tissot Luxury Automatic, Tissot PR 100, Tissot PRC 200, Hamilton Spirit of Liberty, Hamilton Jazzmaster Viewmatic Auto a Hamilton Railroad Automatic.

Autor: Vladimír Jelínek

Zdroje

http://www.vintagecertinas.ch/en/certina-ds/ https://cs.wikipedia.org/wiki/Dhaul%C3%A1gir%C3%AD
http://www.mountainsoftravelphotos.com/Dhaulagiri/Main.html
http://www.certina.com/node/166 http://watchbase.com/eta/caliber/c07-111
http://watchbase.com/hamilton/caliber/h-10 http://www.watchtime.com/wristwatch-industry-news/watches/tissots-luxury-automatics-offer-80-hour-power-reserve/
https://en.wikipedia.org/wiki/COSC

Témata

, , , , , , , , ,


Napište komentář