Modelová řada Casio G-Shock se stala za léta svojí existence tak trochu legendou. Jedná se o odolné hodinky, které se cenově pohybují u levnějších kusů okolo 2000 Kč až po exempláře za desítky tisíc Kč a přežijí toho opravdu hodně.
Revoluční koncept hodinek
Hlavní vizí pro vznik modelu byla představa hodinek, které nejsou tak křehké, jako ty, které se dosud prodávají na trhu a nerozbijí se po pádu na zem. První hodinky Casio G-Shock se dostaly do prodeje v roce 1983 po dvouletém vývoji, kdy bylo vyrobeno přes 200 experimentálních prototypů. Od té doby prošla tato řada „nezničitelných“ hodinek svým vývojem, jehož důsledkem byly změny zejména v oblasti designu, dostupných funkcí a s tím souvisejících technologií.
Původní Casio G-Shock měly za cíl splňovat Triple 10 concept, který byl zároveň ideou pro jejich vznik. Znamená to, že:
- vydrží pád z výšky 10 metrů,
- jsou vodotěsné do tlaku 10 barů,
- vydrží v chodu 10 let bez výměny baterie.
Tento koncept v současné době už úplně neplatí, protože mnoho modelů (zejména cenově dostupných G-Shock hodinek) je vybaveno baterií, která udrží strojek v chodu pouze 2-3 roky. Vybavenější modely jsou opatřeny solárním článkem, který slibuje 10 let chodu. Co se týče vodotěsnosti, tam je naopak původní požadavek většinou překonáván, neboť velmi mnoho modelů je schopno odolat tlaku 20 barů.
Triple G test
Stojí za zmínku, že Casio podrobuje leteckou řadu hodinek tzv. Triple G testu. Tento test obnáší:
- test odolnosti nárazu (hodinky jsou vystřeleny proti tvrdé podložce),
- test odolnosti vibracím,
- test odolnosti gravitační síle (ve speciální centrifuze, která vyvine na hodinky přetížení 15G).
Navštivte náš eshop s hodinkami Casio Helveti.cz.
Technologie
Casio je firmou, která se rozhodně nebrání použití nových technologických vymožeností ve svých produktech. Za více než 30 let existence řady G-Shock uvedla mnoho inovací, které integrovala do svých modelů. Například jde o podsvětlení displeje, sensor atmosférického tlaku a teploty, digitální kompas, systém multifunkční elektronické korunky (Smart Access), solární pohon, čas řízený radiovým signálem nebo přes GPS, světový čas či propojení s dalšími zařízeními pomocí technologie Bluetooth.
Pro koho jsou určeny a pro koho už méně
Casio G-Shock jsou jednoduše řečeno určeny pro všechny, kdo dávají svým hodinkám opravdu zabrat. Využití najdou například u hasičů, pilotů, vojáků, policistů, ale i u lidí, kteří tráví hodně času v přírodě. Hodí se i do vlhkého nebo prašného prostředí a zkrátka nepřijdou ani dámy – Casio pro ně vyrábí speciální dámskou řadu stejně odolných a vizuálně podobných hodinek G-Shock pod označením Baby-G.
Díky robustní konstrukci a specifickému designu naopak příliš neosloví konzervativní zájemce hledající hodinky vhodné pro volný čas i k obleku.
Konkurence
Jedním z přímých konkurentů v kategorii odolných hodinek jsou třeba hodinky Victorinox I.N.O.X., které podstupují podobné testy odolnosti jako Casio G-Shock – například přejetí buldozerem nebo vyprání v pračce na 90 stupňů Celsia. Jejich nevýhodou je, že umí „pouze“ zobrazovat čas a datum, což ale nejednomu zájemci bude stačit. Výhodou je naopak velmi jednoduchý a přehledný ciferník.
Text: Vladimír Jelínek
Zdroje:
- http://www.g-shock.eu/euro/aboutgshock/history/
- http://g-shock.co.uk/technology/
- http://www.baby-g.com/watches/Baby-G_Pink/BGA180-4B4
- https://www. youtube.com/watch?v=LXS0Bhc–90
- https://www. youtube.com/watch?v=Ub1JyOcv2EY
- http://www.victorinoxwatches.com/en/inox-experience/
21. února 2016 v 11:46
Je dobře, že článek zmiňuje i využití konkrétními lidskými profesemi, protože pro běžného člověka opravdu nejkrásnější nejsou – takový si raději zvolí Victorinox nebo některé modely Traseru
22. února 2016 v 10:05
G-Shocky nesednou každému, ale jejich popularita je veliká.
24. prosince 2020 v 11:47
odolné urcitě jsou,ale já osobně lituji,že jsem si je za ty peníze koupil. bez četšiny.při ohnutí ruky přepínání funkcí. za tu cenu bych přístě volil zcela uplně něco jiného. ale věřím,že nekdo s nimi spokojený je.ale já koukám se jich co nejdřív zbavit
28. prosince 2020 v 21:37
Jenom málo hodinek na světě má možnost mít menu v češtině. A který konkrétní model máte, že se vám při ohnutí ruky přepínají funkce? Já jsem hodinek Casio vystřídal poměrně hodně (Rangeman, Pro-Trek, GShock a další), ale ani u jedněch se mi to nestávalo.