*OWG je zkratka pro One Watch Guy, tedy někoho, kdo si vystačí pouze s jedněmi hodinkami (pozn. red.)
Už je to více jak dva roky, co tyto Alpiny mám, takže napsat o nich něco víc určitě nebude na škodu. Tuplem po takové době, kdy si troufám říct, že o nich vím naprosto vše. Navíc, jelikož mám právě období, kdy jim hledám případného nástupce, tak se to i hodí. Ať už pro případ, že bych je pustil dál, tak především proto, že díky hledání nástupce jsem si uvědomil i některé faktory, které jsem do té doby opomíjel.
HISTORIE
Nejdříve něco z historie: tu má značka opravdu dlouhou a celá je popsaná v Alpina Book (text v aj, pozn. red.). Pokusím se o jakýsi stručný výcuc, ale ať to zase není jen o historii…
Příběh Alpiny začal když švýcarský hodinový vizionář Gottlieb Hauser založil „Alpina Swiss Watchmakers Corporation“ a spojil tak přední švýcarské nezávislé hodináře.
Zpočátku byla společnost řízena tak, aby optimalizovala výrobu strojků a hodin a vytvořila federaci spolupracujících výrobců a dodavatelů. Společnost Alpina však brzy začala vyvíjet a vyrábět své vlastní kalibry a chronometry. V roce 1901 byla registrována ochranná známka „Alpina“, která se poprvé objevila mezi špičkovými kalibry a hodinkami vyrobenými Gottliebem Hauserem (za zmínku stojí fakt, že Alpina dodávala třeba i pro Rolex). Později vznik hromadně vyráběných, levných a neosobních hodinek téměř vedl k úpadku společnosti Alpina, protože společnost odmítla opustit své mechanické hodinky. Alpina se však navzdory obtížím vrátila v roce 2002 aby pokračovala v odkazu Gottlieba Hausera.Roku 2003 společnost Alpina představila čtyři zcela nové, plně in-house vyvinuté a vyrobené komplikace AL-980 Tourbillon (první Tourbillon Alpina ve stoleté historii společnosti), AL-718 World Timer, AL-950 Automatic Regulator a AL-710 Small Date, čímž oznámila světu, že Alpina je jméno, se kterým je třeba ve světě švýcarského hodinářství počítat. V roce 2006 Alpina uskutečnila další důležitý krok na své cestě do budoucnosti, když vybudovala nové výrobní místo v Ženevě. V roce 2013 oslavila 130 leté výročí s filozofií vyrábět hodinky pro ty, kteří jsou odvážní k účasti na nejnáročnějších a extrémních sportovních aktivitách. O další rok později, 76 let po zavedení konceptu moderních sportovních hodinek Alpina „4“, se Alpina v kolekci Alpiner vrací s konceptem „4“. Alpiner „4“ jsou profesionální sportovní hodinky se čtyřmi vlastnostmi: antimagnetičnost, nárazuvzdornost, voděodolnost a ocelové provedení. V roce 2015 společnost Alpina vyvíjí hodinky „Horological Smartwatch“, švýcarské hodinky s analogovým časem a Smart vlastnostmi. Ve stejném roce Alpina představuje také nový in-house kalibr, AL-760 Automatic Flyback Chronograph s patentovaným „Direct Flyback“. Tato technologie výrazně zvyšuje spolehlivost a robustnost zpětného chodu Flyback.
Alpina se stále vyvíjí a dnes se produkce Alpiny rozkládá na 5 hlavních proudů: sportovní Alpiner, pilotky Startimer, potápky Seastrong, dámské Comtesse a nakonec Smartwatch, do kterých spadá nejnovější přírůstek AlpinerX.
TEĎ JIŽ K MÝM ALPINERŮM…Prvním z faktorů je ten, že Alpinery jsou jako celek opravdu hodně univerzální hodinky, které se hodí snad v každé situaci. Nezaleknou se žádné výzvy a nikdy nezklamou. Samozřejmě jsou to hodinky primárně sportovní, s velkou vazbou na horolezectví (do kterého i značka jako taková hodně fušuje). Odkaz na hory je jasně znázorněn i na dýnku, o kterém napíšu více v průběhu recenze. Díky velice vkusně a elegantně vyřešenému pouzdru s ciferníkem jsou to ovšem i hodinky, které bez větších problémů obstojí i ve společnosti kravaťáků, kteří mají do hor opravdu daleko. Sám jsem je zatáhl snad už všude, kam to šlo. Ani jednou mi nepřipadaly na ruce vysloveně nepatřičně.
Druhý z faktorů jsem si uvědomil až teď při hledání nástupců. Tyhle Alpinery ve své kategorii nemají zrovna moc konkurenci. Někomu se možná bude zdát, že si vymýšlím, protože hodinek s GMT existuje mnoho, ale ve chvíli, kdy aplikuji stejná kritéria, výběr se rapidně zužuje. Kombinace univerzálnosti, skutečného GMT, propracovanosti a ceny je na velice dobré úrovni a konkurence tedy opravdu moc není. Sám jsem měl ve výběru několik jiných kousků, postupně jsem je ale vyřadil, protože ke každému mám nějaké výtky. Nechci tím říct, že Alpinery jsou dokonalé. Také mají své mouchy, o kterých i napíšu, ale je toho méně, než u přímých konkurentů. U mě například jako jediný 100% nástupce vycházejí Omegy PO s GMT, které jsou ovšem za dvojnásobek ceny.
Cena je taky zajímavým bodem, protože ještě před výběrem nástupců jsem si myslel, že jsou Alpiny dost předražené. Tento pohled se mi momentálně změnil – ceníková cena je 2500 USD, což za značku, která není nijak profláklá, působí jako opravdu dost peněz. Na druhou stranu, když se oprostíme od značky a budeme brát v potaz pouze hodinky jako takové a navíc dostupnou konkurenci, tak cena rázem dostává mnohem větší smysl. Swiss made, skvělé zpracování, skutečné GMT a dobré vnitřnosti (o každé části se ještě rozepíšu více)…nevidím důvod, proč by ty hodinky měly stát méně a je to o to víc patrné, když je porovnám s dalšími.
Alpina, společně s dalšími méně populárními značkami, podle mě dost trpí právě tím, že není tak známá a lidé za ně poté nejsou dané ceny ochotni dát. Nebudu Vám nic nalhávat, byť mainstream, MI a další jsou mi ukradené, také jsem nebyl ochotný dát plnou palbu a jsem rád, že se mi je podařilo sehnat levněji. Nemohu už ovšem říci, že jsou až tak předražené, jak se mi původně zdálo. Naopak, pokud člověku nezáleží na značce ze statusových důvodů, tak za své peníze dostane opravdu dost.
NYNÍ JIŽ PODROBNĚJI
Začnu pouzdrem, které je klasicky z 316L oceli, s tvarem a proporcemi hodně podobnými např. s Omegami PO. To jim může někdo vytýkat a nejspíš i právoplatně. Sám si myslím, že inspirace u Omegy nejspíš byla, ale jsem rád, že i tak do toho Alpina dokázala vnést dost své invence a přece jen různé části upravit. Např. tvar vypadá na první pohled opravdu stejně, ale není tomu tak. Hlavně z boku je vidět, že nožky Alpin se více svažují a působí takovým protáhlejším dojmem. Stejně tak přechody broušených a leštěných částí jsou opět podobné, ale nikoliv stejné. Alpiny jsou prostě svébytné hodinky. Právě přechody a tvarování na nich mám opravdu rád. Je to jedna z vlastností, která z nich dělá hodinky dvou tváří – společenštější verzi a toolovější verzi do hor, vody atd.Průměr 44 mm, lug to lug 51 mm a výška 14 mm z nich opravdu drobečky nedělá, na druhou stranu díky minimálně vypouklému dýnku a zakřiveným nožkám sedí na ruce velice dobře a nosí se tedy opravdu pohodlně. V případě, že jsou na tahu, mají i dobrý poměr váhy a na ruce tak cestují minimálně, což k pohodlnosti také přispívá. Díky pěkně tvarovaným nožkám jim sluší i spousta dalších variant řemínků, které dají právě tvaru pěkně vyniknout. Sám mám vyzkoušený třeba Hirsch Tiger, který mi k nim ze všech řemínků sedí snad nejlépe, případě pak Corduru, která je posune do toolovější podoby, stejně jako nato strapy. Nesmím opomenout ani shark mesh, který jim také sluší. Vlastně jim toho sluší poměrně dost, což je další plus k univerzálnímu charakteru těchto hodinek. Jako nejhorší kombinace mi zůstává původní originální krokouš, který k těm hodinkám nejde ani stylem a nějak nedovedu pochopit, proč je na něm Alpina vůbec prodává. Vypadá to, že se ale poučili a novější verze Business hours už se prodává na řemínku, který jim sedne rozhodně lépe.
Pokračovat budu ciferníkem, který je vyladěný do posledního detailu, jak se na Švýcary sluší a patří. Ciferník je u mé verze černý se sunburst efektem, díky kterému se mění z temně černé a šedé, občas i s lehkým bronzovým nádechem, až do modrého či fialového odstínu (to díky safírovému sklu s vnitřním antireflexem). Ciferník prostě neustále hraje a mění svou vizáž dle světelných podmínek a je to zároveň další z částí, která tyto hodinky tolik mění. Skládá se z takových tří částí – první je střed, který zasahuje až k indexům, další je pak vyvýšená vrstva, která je v úrovni indexů, čímž i indexy posouvá ještě výš a celý ciferník tak dostává mnohem plastičtější vzhled. Celý ciferník poté uzavírá chapter ring, na kterém je 24 hodinová stupnice pro odečet druhého času.
Indexy jsou celé plastické s poměrně širokým orámováním a uprostřed s luminiscenční výplní. Orámování je precizně leštěné, díky čemuž indexy opravdu září. Stejně tak jsou udělané i ručky – minutová a hodinová, které jsou navíc uprostřed lomené, takže světlo se od nich odráží pokaždé jinak a hodinky tedy opět řádně šajní. Pořádné orámovaní je zde opravdu vhodné, protože luminiscence je, jako již tradičně u Alpin, dost slabá. Takže když už nesvítí pořádně lumi jako taková, tak alespoň ty leštěné plochy pochytají veškeré dostupné světlo a hodinky tak rozzáří. Vteřinovka je už jednodušší, zakončená červeným trojúhelníčkem, jakožto znakem Alpiny. Je to jen taková blbůstka, ale za mě fajn detail. Červeně zakončena je i GMT ručka, která je jinak dost utopená. Klasické odečítání času tedy nijak neruší a na druhou stranu, pokud chci vidět druhý čas, tak díky barevnému odlišení nemám problém. Když budu hnidopich, tak GMT ručka mohla být delší, aby byla blíže ke stupnici. Takle je potlačená možná až moc.
Na ciferníku najdeme ještě logo: trojúhelník, který je pro změnu broušený a tedy kontrastní s jinak leštěnými plochami indexů a ruček. Škoda, že nepřidali plastický i nápis, ale to už bych chtěl asi opravdu moc. 🙂 Veškeré nápisy jsou tedy pouze natisknuté a skrývající vše podstatné, co v sobě hodinky mají. Ve spodní části je to znak 4, který znázorňuje historickou filozofii Alpiny při přístupu ke sportovním hodinkám – antimagnetické, nárazuvzdorné, voděodolné a ocelové. Pod tímto je nápis Automatic, GMT, Antimagnetic a hodnota vodotěsnosti. Je fajn, že tyto nápisy jsou relativně malé a zbytečně neruší, i když bych je klidně oželel úplně a nechal jen znak 4, který to vše stejně znázorňuje…
Poslední věcí na ciferníku je datum a to musím vyzdvihnout, protože řešení data je zde opravdu neobvyklé a přitom hodně zajímavé. Asi si říkáte: „prostě datum, co je na tom!“ Při bližším pohledu ale zjistíte, že v datovém okénku je zabudovaná lupa, která datum zvětšuje. Osobně jsem to neviděl v žádných jiných hodinkách! A přitom je takové řešení i celkem praktické, protože účel splní a není potřeba přilepovat lupu na sklo, jak tomu je v případě klasických kyklopů. Nese to s sebou i jednu nevýhodu. Pokud se totiž na datum nekouká přímo, tak malá lupa může v některých případech zkreslovat (což velký kyklop neudělá). Ovšem při větším zapracování by se podle mě dal tento problém také vyřešit.
Než úplně opustím ciferník, tak ještě zmíním, že tyto Alpiny se dělají i v bílé variantě, která je také moc pěkná. Na bílé sice již není patrný sunburst, ale sám o sobě je ten ciferník opravdu krásný. A proč se o tom zmiňuji? Protože jsem právě v rozpoložení, že pokud bych si Alpiny nechal, tak bych rád ciferník vyměnil a alespoň na chvíli si tu bílou verzi vyzkoušel. Jestli to půjde, je otázkou stejně jako náklady s tím spojené. Zkusit bych to ale chtěl. 🙂Trošku kontroverzní částí je luneta, která je obousměrně otočná a ocejchovaná do 36. Spoustu lidí právě toto zarazí a ptají se proč to tak je. Vysvětlení je snadné – luneta znázorňuje stupně 0-360° a je to tedy kompasová luneta. Já ji nikdy nevyužiju, ale své opodstatnění má a je to především pro horaly (tím se opět vracíme k původnímu účelu hodinek), kteří díky ní mohou určit pozici. Zkoušel jsem to a opravdu to jde! Ale dovedl bych si představit i lepší zobrazení, respektive standardní pojmenování světových stran, jako mají třeba Bremont Terra Nova. Tam je to vyřešené opravdu skvěle a tak nějak bych si to dokázal představit i zde, ale co už. Ani verze Alpiny mi nijak nevadí. Beru to jako zvláštnost, takže za mě v pohodě.
Nyní se podíváme pod povrch. Uvnitř Alpinerů tiká strojek AL-550, což je Sellita SW200 s in-house nadstavbou GMT od Alpiny s Jumping hour. Díky této nadstavbě mají hodinky tzv. True GMT, což je ta lepší z variant, při které se změna času v destinaci provádí za plného chodu hodinek a neovlivní se tedy přesný čas. Nastavení domácího času je pak klasické, jako u standardního strojku, plným vytažením korunky a díky hackingu přesným nastavením.
Stojek běží na frekvenci 28800 bhp, má 26 kamenů a rezerva nátahu je 38 h. Rezerva je asi největší slabinou, protože 38 h je opravdu dost nízká hodnota. Toto beru jako daň za nadstavbu GMT, protože klasická SW200 má rezervu o něco vyšší 42 h. Jelikož jsem víceméně OWG, tak mi rezerva až tak nevadí, ale chápu, že pro jiné to může být skutečně problém. I mě by vyšší hodnota potěšila.Excelentní je přesnost – od vybalení se pohybovala kolem 5s/den, po zaběhnutí jdou hodinky stabilně v rámci COSC a to žádnou certifikaci nemají. Denní odchylka je +-1s/den a stejně tak vychází i dlouhodobý průměr, který se blíží vlastně dokonce spíš nule. Ale zase nebudu přehánět 🙂 Screen z několika měření vypovídá za vše.
Nyní jsme již na zadní straně, kterou okupuje šroubovací plné dýnko, aby bylo jednak dosaženo bezproblémové vodotěsnosti 100m/330ft (společně se sroubovací korunkou) a také antimagnetičnosti (certifikace ISO 764). Když už jsem u těch certifikací, tak hodinky mají ještě jednu – nárazuvzdornost ISO 1413. Po obvodu dýnka je standardně název, označení modelu, vodotěsnosti, sériové číslo a uprostřed poté krásná rytina hor, která, jako již tradičně, odkazuje na zaměření a uprostřed hor původní historické logo (odkaz na původ modelu).
Poslední částí je samotný tah, který byl vlastně posledním bodem i pro mě, jelikož hodinky jsem původně kupoval na kůži a tah dokupoval zvlášť. Zrovna levná záležitost to nebyla, ale rozhodně nelituji a stejně jako mi nyní přijde cena hodinek adekvátní, tak cena tahu vlastně taky. Díky tahu hodinky dostávají ideální protiváhu a sníží se tak pohyb po ruce, respektive tendence se přetáčet. Tah je perfektně zpracovaný a kombinací brusu s leštěným středem přesně zapadá k plochám na hodinkách. Fajn detail je, že počáteční články navazující na pouzdro, jsou oproti středu lehce utopené. Vytváří tak efekt větší plastičnosti, což dobře vypadá a hlavně tah nezakrývá plně pouzdro a nechává stále vyniknout i linii nožek. O leštěném středu by se daly vést sáhodlouhé debaty. Praktické to skutečně není, protože se tak tah stává naprostým magnetem na oděrky, ale esteticky to prostě vypadá dobře! Daň za krásu u mě akceptovatelná. Přece jen leštěné plochy stačí vzít capecodem a jsou jako nové, tak proč se zbytečně stresovat. Tah se pěkně zužuje, což společně s lehce prohnutými dílky zaručuje pohodlné nošení. Ukončen je motýlkovou sponou s tlačítky, což je fajn řešení pokud se týká estetiky, jelikož tah je kompaktní a nic ho nenarušuje. Jeden článek navazuje na druhý s tím, že na prostředním je poté logo. Nic víc, paráda… Horší je, že díky tomu nemá člověk žádnou možnost regulace a všichni moc dobře známe, že ne vždy tah sedne, jak by měl. Alespoň z části se dá délka řešit polovičními dílky, které třeba mně nakonec stačí, ale komu ne, tak bude nejspíš nešťastný. Toto je holt další z daní za estetiku, na kterou se u těchto hodinek hraje opravdu dost.
SHRNUTÍ
Vše bylo řečeno a pokud bych to měl shrnout nějak krátce, tak Alpina Alpiner 4 GMT jsou moderní hodinky se solidním provedením, určené pro každodenní nošení především pro cestovatele – díky True GMT a to vše v cenovce 2500 USD. Jsou to jedny z těch víceúčelových hodinek, které můžete vzít prakticky kamkoliv a vyhrát si s kombinacemi řemínků. Tím je připravíte na každou situaci, ve které nikdy nezklamou. Je to tak, protože právě díky těmto hodinkám jsem se stal víceméně OWG a jsem živoucím příkladem toho, že to skutečně jde.
Text a fotografie: Michal Holík
8. června 2018 v 00:43
Proč spousta výrobců pomrví jinak dobré hodinky slabou luminiscencí? Jako kdyby luminiscenční barva byla nějaká vzácnost. Loni mě například překvapilo, že jinak výborné hodiny Sinn patlají na ciferník C1, která má třetinovou svítivost proti C3! Asi jí nakoupili na roky dopředu. Takže z koupě sešlo
8. června 2018 v 10:54
Máte pravdu, že některé hodinky šetří na nesprávných místech. Luminiscence je pak výsadou značek jako Seiko, Citizen, Certina. U Alpiny ještě nemáme osobní zkušenost, kterou brzy doplníme napříč modely. Snad najdeme nějaké modely, které na tom budou s Lumi lépe.
10. června 2020 v 16:01
Na Alpinach mi dosť vadí jedna vec a síce to, že za modely s upraveným strojčekom ETA2824 s rezervou natahu asi 42-46 hodín pýtajú predraženú cenu.Certina,alebo Tissot aj Mido ponúkajú Powermatic80 s 80 hodinovou rezervou natahu a s kremikovym vlaskom,čo je dosť veľký rozdiel a navyše za rozumnú cenu.Alpina nič také v ponuke nemá.Mal som Alpinu Startimer pilot automatic a pomer kvalita cena … skrátka zlý.Stopky sa často zasekavali, mali veľmi tvrdé spustenie,na koženým remienkom mohla byť za tú cenu motylikova spona.Len fakt, že sa jedná o retro letecký model by nemal byť dôvodom na vysokú cenu,treba aj ďalšiu pridanú hodnotu.