Měsíční fáze jako hodinářská komplikace

2. Čvn 2016 | Článek přečten: 9 286 x

Historie hodinek, Seriál

Měsíční fáze jsou nedílnou součástí života na Zemi. Rozeznáváme čtyři základní měsíční fáze, které se liší dle toho, jak velkou část Měsíce (viditelnou ze Země) ozařuje Slunce:

Nov – Novoluní, je období, kdy je celý Měsíc k Zemi obrácen svou neosvětlenou stranou. Měsíc vychází ráno a zapadá večer, nachází se na denní obloze, v této fázi je nejblíže Slunci. Může dojít k jevu zvanému zatmění slunce.

První čtvrť – Po novoluní má část Měsíce, kterou můžeme pozorovat ze Země, tvar písmene D. Tato fáze nastává 7 dní po novoluní, říkáme, že měsíc „dorůstá“. Měsíc vychází kolem poledne a zapadá kolem půlnocí.

Úplněk – Úplněk nastává asi 15 dní po novu. Země se tehdy nachází mezi Sluncem a Měsícem a Měsíc je k ní obrácen svou jedinou osvětlenou stranou. Vychází při západu Slunce a zapadá kolem východu Slunce a může dojít k jeho zatmění.

Poslední čtvrť – Tvar části Měsíce pozorovatelné ze Země je písmena C a říkáme, že Měsíc couvá, ubývá. Nastane 22 dní po novoluní, Měsíc vychází kolem půlnoci a zapadá kolem poledne.

Celý cyklus fází Měsíce trvá 29.530588 dní.

Jednotlivé měsíční fáze ovlivňují sílu přílivu a odlivu, setbu a sklizeň, ale přímo i nepřímo vlastní život mnoha živočichů.
fáze měsíceSnaha o zachycení lunárního kalendáře sahá až do dob starověkých civilizací před 34 000 lety. Poté ji rozvíjeli Egypťané a v roce 46 před naším letopočtem byl Juliem Cesarem zaveden juliánský kalendář. Právě tam byly položeny základy současného roku složeného z 12 měsíců, každý z nich rozdělený do průměrně 29,5 dne v měsíci. Délka měsíce byla stanovena na dobu mezi dvěma úplňky. Z té doby také pochází mechanismus nám známý jako Antikythera, který byl vyroben k určování pohybu Slunce a Měsíce.

Antikythera a rekonstrukce v podobě funkčního modelu:
Antikythera Antikythera současnáHodinky, jako nástroj a zdroj informací, se v různých podobách začaly objevovat již ve velmi dávné minulosti. A jak se lidstvo zdokonalovalo, zdokonalovaly se i hodinky, kterým přibývaly různé komplikace. V roce 1816 přišel Louis Moinet se svým chronografem. Lidé byli najednou schopni určit čas s přesností 1/60 sekundy a odečíst sekundy, minuty i hodiny na oddělených číselnících. Je však zajímavostí, že snahou Louise Moineta bylo přesné načasování průchodu planet, měsíců a hvězd. Idea záznamu jednotlivých fází Měsíce nebyla tedy již v té době žádnou novinkou.

V 11. století vytvořil čínský hodinář Su Sung pro čínského císaře speciální věžovou konstrukci, na jejímž vrcholu byla koule představující Zemi. Celá konstrukce pak představovala polohu objektů na obloze včetně Měsíce. Zařízení bylo poháněno vodou.

V 15. století byl sestrojen Pražský orloj. Skládá se ze čtyř základních pohyblivých částí, zvěrokruhu, vnějšího otočného prstence, Slunce a Měsíce a je schopen zobrazovat jejich aktuální polohu ve vesmíru.
Pražský orlojPodívejme se na měsíční fázi jako komplikaci v náramkových hodinkách. Nejčastěji se objevuje jako výseč v číselníku, která umožňuje pohled na pod číselníkem ukrytý disk s vyobrazenou měsíční fází. Pro jejich správnou funkci bývají na disku vyobrazené Měsíce dva. Technicky se pohyb Měsíce konstruuje návazností na pohyb ručiček nebo data. Spřažení měsíční fáze s časem je daleko přesnější, neboť se jedná o neustálý plynulý pohyb na rozdíl od spřažení s datumovým ukazatelem, kde akce probíhá současně se změnou data.
měsíční fáze jako komplikace hodinek - nákres měsíční fáze jako komplikace hodinek - nákres2 měsíční fáze jako komplikace hodinek, strojekNejvětším problémem pro konstrukci komplikace měsíční fáze v hodinkách je nesynchronizace měsíčních cyklů s kalendářem. Pro její přesné zobrazení by bylo třeba ozubených kol, jejichž zuby budou neúplné a částečné. I tak se dnešním konstruktérům náramkových hodinek daří zrealizovat komplikaci měsíční fáze, kterou není potřeba pravidelně seřizovat. Pro jeden z příkladů, model IWC DaVinci má přesně vypočítanou měsíční fázi na 122let.

Podívejme se na jeden z modelů hodinek, který má konstrukci cyklů posunutu ještě daleko dál. Andreas Strehler Sauterelle à Lune perpétuelle 2M je model hodinek s nejpřesnější měsíční fází, jaká kdy byla vyrobena. Jeho fáze je přesná na dobu 2’060’757 let.
hodinky s nejpřesnější měsíční fází hodinky s nejpřesnější měsíční fází detail Autor: Daemonultimate (Honza)

Reference:
mogi-vice.com/Antikythera/Antikythera-en.html
masterhorologer.com/2015/01/an…hler-sauterelle-lune.html

Témata

, , , , , , , , , ,


Napište komentář