Mají chytré hodinky budoucnost? Nebo jde jenom o krátkodobý fenomén, který za čas pomine? Budou lidé nosit dvoje hodinky: na levé ruce své oblíbené Tag Heuer a na té pravé chytré hodinky od Applu? Nebo ty chytré své starší a „hloupější“ předky vytlačí? Co když se klasičtí výrobci chytí za nos a začnou do svých propracovaných a lety ozkoušených modelů implementovat onu chytrost?
Ani na jednu z otázek nelze jednoznačně odpovědět. Ale věřím, že vizionáři už vědí nebo alespoň tuší. Já bych vám dnes chtěl představit jedny zástupce z řady chytrých hodinek, které si berou příklad ze svých předchůdců a nejenom, že jsou tedy obdařeny určitou inteligencí, ale mimo to jsou i hezké (což se o současných chytrých hodinkách moc říci nedá).
Jedná se o hodinky Withings Activité, které byly navrženy v Paříži a vyrobeny ve Švýcarsku (pyšní se tak na ciferníku známým Swiss made). Tyto elegantní hodinky jsou vyrobeny z ušlechtilé oceli, osazeny jsou safírovým sklíčkem a k dispozici budou ve dvou barevných variantách. Co se řemíku týče, tak budou k dispozici dva: kožený řemínek do společnosti a silikonový vhodný pro sport. Řemínky půjde měnit poměrně snadno díky speciálním stěžejkám.
A teď přichází ona chytrost:
Hodinky bude pohánět švýcarský strojek s názvem Connected Movement, který dokáže nastavit lokální čas podle časové zóny (díky synchronizace skrze bluetooth s iOS zařízením).
Safírové sklíčko nebude jen tak ledajaké sklíčko. Bude mít v sobě zabudovaný sensor, který rozpozná poklepání a vy tak můžete jednoduše zobrazit nastavený budík (dvě poklepání zajistí zobrazení času budíku pomocí ručiček na ciferníku).
Hodinky sledují každodenní aktivity uživatele a dovedou jednotlivé aktivity automaticky detekovat. Součástí chytrých hodinek je akcelerometr, pomocí kterého můžete měřit počet kroků, které jste ušli nebo uběhli nebo počet uplavaných temp. V noci hodinky monitorují vaší spánkovou aktivitu. Kromě toho vás informují o spálených kalorií.
Všechny údaje a výstupy z hodinek si můžete nechat zobrazit ve formě grafů ve svém chytrém telefonu. Svojí hlavní funkci – informování o čase plní – hodinky pomocí klasických ručiček a ciferníku. K tomu je na hodinkách umístěn ještě jeden ciferník, který nám dává najevo, nakolik jsme splnili náš denní plán. Chytré hodinky Withings využívají ke komunikaci s telefonem technologii Bluetooth 4.0 a baterie by v nich měla vydržet cca 1 rok.
Cena hodinek: cca 11 000 Kč (330 €)
Stránky výrobce: http://www.withings.com/activite/en-US
Budou tyto chytré hodinky masová záležitost? Nejspíše ne. Ale je to cesta, kterou bych si moc přál, aby se chytré hodinky ubíraly. Tím myslím, aby svou chytrost dokázaly schovat a snoubit se svou krásou a elegancí. Takové hodinky bych byl ochoten nosit a nestyděl se za to, že jsou „chytré“.
Autor: Jiří Štencek
Galerie:
- Detailní pohled na ciferník.
- Grafy a statistiky v chytrém telefonu.
Články a diskuze jinde:
4. Srp 2014 | Článek přečten: 4 032 x
Chytré hodinky, Novinky