Casio AEQ 110 – pomocník do nepohody

19. Zář 2017 | Článek přečten: 4 639 x

Casio, Recenze, Vaše hodinky, Značky hodinek

Dlouhou dobu jsem si pohrával s myšlenkou nákupu některého z produktů japonské značky Casio, konkrétně mě lákalo pořídit některý model z řady G-Shock, která je známá svou vysokou odolností. Vždy však zvítězila touha po jiné značce, až do chvíle, kdy jsem narazil na slevovou akci jednoho obchodu s hodinkami. Volba však padla na model AEQ 110, který svým vzezřením řadu G-Shock připomíná a za slušné peníze (běžná cena se pohybuje kolem 1400 Kč) nabízí velmi dobré vlastnosti.

Vraťme se ale nejprve k designu. Plastové pouzdro (syntetická pryskyřice) má průměr 46mm a je tedy méně robustní, než vzpomínaná řada G-Shock, hodí se tedy i na menší zápěstí, po stranách najdeme čtyři symetricky umístěná ovládací tlačítka. Plastové sklíčko je zapuštěno pod úroveň pouzdra, čímž je chráněno před nárazy a poškrábáním. Celému modelu dominuje černá barva, která převládá i na číselníku (nabízí se však v několika barevných variantách), který zobrazuje čas kombinovaně-tedy digitálně i ručkami. Indexy umožňují odečtení času po minutách, přičemž lepší čitelnost zajišťují stříbrné, do okraje číselníku zapuštěné, zvýrazněné indexy, ještě zesílené na pozicích 3, 6, 9 a nejvíce na pozici 12. Hodinová a minutová ručka jsou opatřeny luminiscenční vrstvou, která zajišťuje čitelnost ve tmě (i když zdaleka ne tak dobrou jako třeba u značky Wenger, nebo Seiko), k pohodlnějšímu odečtení času však chybí absence luminiscenčního nánosu na indexech a také absence osvětlení. Horní polovině pak dominuje částečná čtyčiadvacetihodinová stupnice, ve spodní polovině pak najdeme digitální část.

Tím se dostáváme k funkcím, které model Casio AEQ 110 nabízí. Kromě zmiňovaného analogového zobrazení času to jsou stopky, odečet času, tři alarmy, světové časy, kalendář, možnost zobrazení času ve formátu 12/24 hodin a trochu netradiční funkci uložení až 30 telefonních kontaktů. Deklarována je také desetiletá výdrž baterie, což považuji za velmi slušný parametr. To vše je chráněno vodotěsností do 100 metrů, hodinky jsou tedy vhodné pro plavání, či šnorchlování, rozhodl jsem se však otestovat odolnost hodinek trochu důkladněji.

Jelikož moje původní choutky směřovaly na řadu G-Shock, chtěl jsem vyzkoušet, zda se i tento levnější model s deklarovanou nižší odolností (oproti téměř “nezničitelné“ řadě G-Shock) dokáže popasovat s náročnými podmínkami při užívání. Téměř roční nošení při příležitostech jako je běh, plavání, sekání dřeva, nebo pouliční zápasy hokejbalu mi nepřišly jako dostatečná výzva pro značku Casio, známou pro velkou odolnost svých výrobků. Bylo tedy na čase trochu přitvrdit.

Přes noc v rybníce

Krátký pobyt v bazénu, to vydrží kdejaké hodinky, zvláště při WR 100 či více, svým „otloukánkům“ jsem tedy připravil delší zkoušku. Přivázané provázkem ke stromku u břehu jsem je vhodil se spuštěnými stopkami do rybníka před chatou, na jehož dně (hlubokém zhruba 1,5 metru) jsem je nechal přenocovat, doufaje, že je do rána nikdo neobjeví. Risk vyšel a ráno jsem hodinky vylovil a nejen to, kromě trochy bahna nevykazovaly žádné známky poškození, stopky jsem tedy zastavil na čase 10 hodin 32 minut provozu v chladném nočním rybníku.

Sauna a 90 °C

Hodně diskutovaná je také odolnost hodinek při teplotních výkyvech, konkrétně třeba v sauně. Tu jsem s modelem AEQ 110 navštívil bez ztráty kytičky několikrát, stejně jako se svými Wenger Sea Force, Swiss Military Hanowa Ranger, mechanickými Vostok Amphibia či odolnými „pracanty“ Seiko Monster. Kromě Monster se mnou všechny tyto hodinky byly i při mých návštěvách Aquapalace Čestlice, kde jsem je vystavil zhruba pěti až šesti saunovým ceremoniálům (trvajícím zhruba 10-15 minut), při kterých saunér lije na kamna vodu a víří ručníkem horký vzduch, poté následuje sprcha a ochlazení  v ochlazovacím bazénku. Díky lití vody na kamna dochází kromě teplotního šoku i ke změně vlhkosti, samostatnou kapitolou je v tomto směru návštěva parní kabiny, které jsem tyto hodinky samozřejmě také vystavil. To vše bez jediné známky poškození. Protože jsem však chtěl zajít při testování dál, bylo potřeba nasadit laťku o něco výše. Při saunování s hodinkami na ruce jsou totiž tyto ochlazovány tělem, teplotní rozdíl pak není při ochlazení tak výrazný. Hodinky jsem tedy odložil ve finské sauně (při teplotě cca 90 °C) na dobu 5 minut, poté je po sprše namočil do ochlazovacího bazénku. Funkční. Nadešel tedy čas opět přitvrdit. Tentokrát zůstaly odložené na lavici vedle mě ve venkovní sauně o teplotě 85 °C během patnáctiminutového saunového rituálu, došlo tedy i na zvýšení vlhkosti poléváním kamen. Ihned poté jsem při východu ze sauny vhodil rozpálený přístroj do venkovního bazénku, kde jsem ho po rychlé sprše (hodinky na rozdíl ode mě pravidlo o sprše před bazénkem porušily) zcela funkční vylovil. Skoro mi přišlo, že moje Casia zvládají pobyt v sauně a ochlazování lépe, než já sám, testem odolnosti vůči změnám teplot a vodotěsnosti tedy prošly hodinky na výbornou.

Zaujaly vás hodinky?
Navštivte náš eshop s hodinkami Helveti.cz.

Děti testují

Když je řeč o odolnosti, musí přijít na řadu i pády, otřesy a nárazy. Jak už jsem naznačoval – běh, kolo, sekání dřeva a podobné kratochvíle nejsou pro AEQ 110 žádný problém. Na řadu tedy přišli nemilosrdní testovači v podobě mých dětí ve věku 1 rok a 2 roky. Hodinky jsem začal půjčovat k jejich hrám a jistě si dovedete představit, že takové děti nešetří žádné předměty, kterých se zmocní, hodinky nevyjímaje. Když v plně funkčním stavu odolaly i řádění těchto dravců, kteří neznají slitování, rozhodl jsem se k provedení závěrečného testu, který spočíval k vyhození hodinek z balkónu našeho bytu, který se nachází ve druhém patře. Pravda, dopad byl sice na trávník, ale i tak jsem byl potěšen, když jsem hodinky nalezl po pádu zcela funkční. No uznejte – ač na trávníku, druhé patro je přeci jen druhé patro.

Nezničitelné!

Závěrem mi nezbývá než, konstatovat, že testování potvrdilo vysokou odolnost modelu Casio AEQ 110 při extrémní zátěži a že se tedy jedná o hodinky, na které se může jejich majitel spolehnout i za značně nepříznivých podmínek, tedy v horku, chladu, na souši i ve vodě. Nebál bych se hovořit o menší a levnější alternativě populární řady G-Shock, která však kromě avizované ještě vyšší odolnosti (například vodotěsnost 200m) nabízí například led osvětlení, jehož absenci u modelu AEQ 110 považuji za jeden z mála nedostatků.

Klady:
+ vysoká odolnost
+ nízká cena
+ vynikající poměr cena/výkon
+ levnější a menší alternativa řady G-Shock
+ mnoho funkcí
+ udávaná výdrž baterie 10 let

Zápory:
– horší čitelnost ve tmě díky nepříliš výrazné luminiscenci, která je pouze na ručkách
– absence osvětlení, tedy prakticky nemožnost použití funkcí na digitálním displeji ve tmě

Autor: Jiří Bareš

Kde koupit

Hodinky můžete zakoupit na eshopu Helveti.cz.

Fotogalerie

Témata

, , , , , ,


Napište komentář